Ημερήσια εκδρομή της Γ τάξης στην Επίδαυρο.

Στα πλαίσια της διδασκαλίας του αρχαίου δράματος στην Γ τάξη, την Δευτέρα 27 Απριλίου 2015 οι μαθητές επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της Επιδαύρου με την συνοδεία των καθηγητώ τους κας Σάρκου Αικ, κας Κομνηνού Ευαγ, κας Κουρή Μ, κας Τζίτζη Αικ. και του κου Κιρμίζογλου Σ.
Μαθητές του Γ1 έκαναν αναφορά στις ρίζες του αρχαίου δράματος και τη λατρεία του Επιδαύριου Ασκληπιού καθώς και την παρουσίαση των μερών του θεάτρου. Μαθητές του Γ2 και Γ3 παρουσίασαν θεατροποιημένα αποσπάσματα από την τραγωδία του Ευριπίδη “Ελένη” την οποία διδάσκονται στο μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας.
Παράλληλα οι μαθητές επισκέφθηκαν και το αρχαιολογικό μουσείο της Επιδαύρου. Ακολούθησε η μετάβαση τους στην παραλία της Επιδαύρου, όπου ευχαριστήθηκαν την παραμονή τους μέχρι το απόγευμα.

Δείτε φωτογραφίες από την ημερήσια εκδρομή στην Επίδαυρο