Η Σφαγή των παιδιών

Η φιλόλογος του σχολείου μας κ. Ηλιοπούλου Βασ. προτείνει για προβληματισμό το παρακάτω κείμενο:
Ερευνα της Αμερικάνικης Ψυχολογικής Εταιρείας αποκάλυψε ότι το 30% των παιδιών 7-17 ετών υποφέρει από έντονο στρες. Εξουθενωτικοί ρυθμοί σε σχολεία, έλλειψη χώρων άθλησης, αποξένωση από τη φύση είναι μερικοί από τους λόγους. Ποιός είπε ότι μετά τον Ολιβερ Τουίστ εξέλιπε η σκλαβιά; Σκλάβοι είναι τα παιδιά μας. Αφού το 47% των γονιών δεν καταλαβαίνει τα σημάδια του στρες. Μάσημα νυχιών, ανοιγόκλεισμα ματιών, προσήλωση στη τηλεόραση και τον υπολογιστή. Χωρίς αληθινή αγάπη και την ψυχή σκοτωμένη. Το’ χει γράψει ο ποιητής:”Οι βάρβαροι δεν θα’ρθουν απ’τα σύνορα. Τους εκπαιδεύουν οι σοφοί με τηλεόραση. Οι ορδές τους απ’τα παιδικά δωμάτια θα ορμήσουν…”
Πηγή: Εφημερίδα “Το Παρόν”, Κυριακή 13/12/2009