Θεατρική Ομάδα

Πρωταρχικός σκοπός του σχολείου μας και της παιδαγωγικής που πρεσβεύει, δεν είναι μόνο η μετάδοση γνώσεων στους μαθητές αλλά και η διάπλασή τους σε ολοκληρωμένες προσωπικότητες με ανθρωπιστικά ιδανικά. Γι’ αυτό το λόγο το σχολείο μας ενισχύει τη συμμετοχή των μαθητών σε πολιτιστικές δραστηριότητες, κυρίως στο θέατρο.
Εδώ και δεκαπέντε χρόνια η αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου λειτουργεί καθημερινά σαν ένα μικρό θεατρικό εργαστήρι. Η θεατρική ομάδα που ανανεώνεται κάθε χρόνο, από τις πρώτες κιόλας ημέρες της έναρξης του σχολικού έτους ξεκινάει ένα συναρπαστικό ταξίδι δημιουργίας για να φθάσει στον τελικό προορισμό στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς.
Κι όταν γίνει αυτό, «οι μικροί ηθοποιοί» νιώθουν μεγάλη ευχαρίστηση και συγκίνηση και ταυτόχρονα παίρνουν δύναμη για να συνεχίσουν.
Το όφελος για τους μαθητές είναι διπλό: Μέσα από το θέατρο γνωρίζουν τις πολιτιστικές αξίες και παράλληλα την πραγματική έννοια της ομάδας, τη σημασία της υπευθυνότητας και της σύμπραξης. Επίσης είναι μία ευκαιρία για να βρούν αυτοπεποίθηση και να απελευθερώσουν την προσωπικότητα τουςλ
Το θέατρο είναι μια ανθρώπινη ανάγκη (Ελλη Λαμπέτη).

Στην ομάδα θεάτρου το σχολικό έτος 2016-2017 συμμετέχουν οι παρακάτω μαθητές (κατ’ αλφαβητική σειρά):

Ανδρίτσου Σοφία,
Αρτόπουλος Γιώργος,
Βόκουλου Αντωνία,
Γούλα Ευαγγελία,
Ιωαννίδου Πετρούλα,
Καρανάσιος Λευτέρης,
Καρβουνιάρης Βασίλης,
Κυριακίδη Ιωάννα,
Μαύρου Ελισάβετ,
Μητσιώνη Γεωργία,
Μπότση Μαίρη,
Νόβι Κλέστα,
Ντραγκόι Βιόλα,
Παινέσης Ευθύμης,
Παπαγιώργου Άννα,
Σαγιέγ Αλεξάνδρα,
Σγούρας Κωνσταντίνος,
Τσαγράκης Φώτης

Υπεύθυνη καθηγήτρια της θεατρικής ομάδας είναι η κ. Αικατερίνη Σάρκου.

Μάρτιος 2019
« Φεβ