Αγαπητοί γονείς
Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την υπ αριθμ. 52840/ΓΔ4/8-5-2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ., οι απουσίες των μαθητών/τριών, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν μετά την επαναλειτουργία των σχολικών μονάδων, τη Δευτέρα 18η Μαΐου 2020 για τα Γυμνάσια, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον ο γονέας ή κηδεμόνας τους, υποβάλουν υπεύθυνη δήλωση, ότι ο/η μαθητής/τρια ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID-19, όπως αυτή ορίζεται από το άρθρο εικοστό πέμπτο της από 14.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (ΦΕΚ Α΄ 64) και την υπ΄αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/341/9188/11.5.2020 κοινή απόφαση Υπουργών Υγείας και Εσωτερικών, ή σε τυχόν μεταγενέστερο της παρούσας απόφασης, νόμο ή υπουργική απόφαση, ή ότι έρχεται σε στενή επαφή με άτομο του οικογενειακού του περιβάλλοντος που ανήκει στην παραπάνω ομάδα αυξημένου κινδύνου, ή ήδη νοσεί.

Την κοινή υπουργική απόφαση (αριθμ. ΔΙΔΑΔ/Φ.64/341/9188/11.5.2020) που ορίζει τις ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID-19 μπορείτε να τη διαβάσετε στο λινκ που ακολουθεί: https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/eidikes_adeies.pdf

Παρακαλούμε να στείλετε την Υ.Δ. (ανάλογα με την κατηγορία στην οποία ανήκετε) είτε με fax στο 210-9407443 ή στο mail του σχολείου, στη διεύθυνση: mail@2gym-mosch.att.sch.gr). ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΔΕΝ χρειάζεται κανένα περαιτέρω έγγραφο (δηλαδή ιατρική γνωμάτευση). ΑΡΚΕΙ η Υπεύθυνη Δήλωση

Παρακαλούμε τους γονείς που δεν έχουν στείλει ακόμη την Υ.Δ. στο σχολείο, να το πράξουν άμεσα για να μην υπάρχει πρόβλημα με τις απουσίες των παιδιών τους.

Ακολουθούν οι Υ.Δ.:

Υ.Δ. για οικογενειακό περιβάλλον

Υ.Δ. για το παιδί ανήκει σε ευπαθή ομάδα

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία