“Καπάκια” – ανακύκλωση

Η συλλογή καπακιών από πλαστικές συσκευασίες συνεχίζεται και φέτος στο 2ο Γυμνάσιο Λαγκαδά. Τα καπάκια προσφέρονται, συνήθως, στο Γραφείο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της  Δ.Δ.Ε. Δυτικής Θεσσαλονίκης, προκειμένου να προσφερθεί αναπηρικό αμαξίδιο σε κάποιον μαθητή/-τρια από σχολείο της Δυτικής Θεσσαλονίκης που έχει ανάγκη, με συντονισμένη προσπάθεια από τα σχολεία της Δυτικής Θεσσαλονίκης. Την προσπάθεια συντονιζει η Υπεύθυνη του Γραφείου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης κ. Μιχελάκη Δέσποινα. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους δημότες, οι οποίοι κατά καιρούς μάς προσφέρουν τα καπάκια που συγκεντρώνουν ιδιωτικά είτε σε οικιακό επίπεδο είτε σε επαγγελματικό επίπεδο(εστιατόρια, καφετέριες, κ.α.). Τέλος, ευχαριστούμε τους γονείς-κηδεμόνες ων μαθητών μας, οι οποίοι υποστηρίζουν όλες τις δράσεις του σχολείου, συνδράμοντας ευεργετικά στην κατεύθυνση καλλιέργειας και προαγωγής πνεύματος εθελοντισμού, συλλογικής συνείδησης και υπεύθυνης συμπεριφοράς των παιδιών τους – μαθητών μας.

Η διευθύντρια