Απρ 19

Εορτασμός επετείου 25ης Μαρτίου 1821

Κάτω από (Aνακοινώσεις) από στις 02-04-2019

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 γιορτάστηκε η επέτειος της 25ης Μαρτίου στην αίθουσα εκδηλώσεων του  2ου  Γυμνασίου  Κοζάνης. Την εκδήλωση παρακολούθησαν οι καθηγητές και οι μαθητές με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον. Το πρόγραμμα της γιορτής, που περιλάμβανε απαγγελίες ποιημάτων και πεζών, τραγούδια και  χορούς παραδοσιακούς, ήταν  διανθισμένο με πολλά μικρά  θεατρικά δρώμενα στα οποία οι  μαθητές απέδωσαν με τον καλύτερο τρόπο γεγονότα της επανάστασης υποδυόμενοι αγωνιστές και  σημαντικές προσωπικότητες εκείνης της ιστορικής περιόδου. Μέσα από τη γιορτή αναδύθηκαν οι αξίες και οι συμβολισμοί της επετείου με τρόπο προσαρμοσμένο στην ηλικία των μαθητών. Η εκδήλωση είχε και ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα δικαιώνοντας τις προσπάθειες μαθητών και καθηγητών.

Υπεύθυνες για την οργάνωση της γιορτής ήταν η κα Θεοδοσίου Έλλη ( Φιλόλογος) και η κα Γκατζαβέλα Σταυρούλα ( Αγγλικής).  Επίσης πρόσφεραν τη βοήθειά τους οι καθηγητές Μυλωνάς Δημήτριος (διδασκαλία χορών), Μπιμπίρης Αργύρης (διδασκαλία χορών )και Καλέας Λάζαρος (χορωδία).Οι μαθητές που συμμετείχαν ήταν από τη Γ΄και Β΄Γυμνασίου.