Μάι 22

Εορτασμός Ευρωπαϊκών Γλωσσών

glvssa 1

Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης για την αξιολόγηση της σχολικής μονάδας πραγματοποιήθηκε εορτασμός για την ημέρα των ευρωπαϊκών γλωσσών. Οι μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Γυμνασίου σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς της αγγλικής γλώσσας Γκατζαβέλλα Σταυρούλα, της γαλλικής γλώσσας Μαλτέζου Στέλλα και της γερμανικής γλώσσας Τζήκα Γιώργο παρουσίασαν  ομαδικές εργασίες σε PowerPoint  και βίντεο που προετοίμασαν  με θέμα  τον πολιτισμό, την ιστορία, την κουλτούρα, τον αθλητισμό, τη μόδα, τη μουσική και τη μαγειρική των ευρωπαϊκών χωρών. Οι μαθητές σε ομάδες επέλεξαν τη χώρα και το θέμα της παρουσίασής τους ανάλογα με τα ενδιαφέροντά τους. Οι προς επίτευξη στόχοι αφορούσαν τους παρακάτω άξονες:

• Γνωρίζουμε τους άλλους
  • Κατανοούμε τρόπους συμπεριφοράς,  απόψεις, παραδόσεις, κουλτούρα
  • Εντοπίζουμε ομοιότητες, διαφορές
  • Σεβόμαστε τη διαφορετικότητα
  • Συμβάλλουμε στην κοινωνική συνοχή
  • Ζούμε αρμονικά με τους άλλους λαούς

Ακολούθησε δραματοποίηση ενός διαλόγου από τους μαθητές στην αγγλική, γαλλική, γερμανική γλώσσα που διδάσκονται στο σχολείο και επίσης στην αλβανική, βουλγαρική, ιταλική ακόμα και την κινέζικη γλώσσα. Οι μαθητές μας ήρθαν σε επαφή με ακούσματα διαφορετικών γλωσσών, εντόπισαν ομοιότητες και διαφορές στις ξένες γλώσσες και στο τέλος ακολούθησε προφορική ψηφοφορία με την ελληνική ως μητρική και τη γαλλική μεταξύ των ξένων γλωσσών να βρίσκονται στην πρώτη θέση προτίμησης. Επίσης παρακολούθησαν βίντεο,  άκουσαν τραγούδια σε διαφορετική γλώσσα  και συμμετείχαν σε βίντεο- κουίζ  με ερωτήσεις .

Στον εσωτερικό χώρο του σχολείου έγινε η έκθεση των προσωπικών και ομαδικών εργασιών των μαθητών. Οι μαθητές μας συνεργάστηκαν, εκφράστηκαν με  τη ζωγραφική και ανέπτυξαν την αισθητική τους καλλιέργεια μέσα από  κατασκευές, έργα ζωγραφικής και παρουσίασης θεμάτων των ευρωπαϊκών χωρών, της ευρωπαϊκής αλληλεγγύης και αρμονικής συμβίωσης των χωρών. Επίσης  επέλεξαν μία λέξη και χρησιμοποιώντας την ψηφιακή εφαρμογή Wordart μετέφρασαν την ίδια λέξη σε διαφορετικές γλώσσες, σχήματα και χρώματα. Καλλιέργησαν και ανέπτυξαν τις ψηφιακές τους δεξιότητες χρησιμοποιώντας τις εφαρμογές της τεχνολογίας και των υπολογιστών με ιδιαίτερο, πρωτότυπο και εντυπωσιακό αποτέλεσμα.

Η δράση αυτή επισήμανε την σπουδαιότητα  της εκμάθησης των ξένων γλωσσών σε πολλούς τομείς :

• Αξιοποίηση προνομίων του ευρωπαίου πολίτη
  • Μετακινήσεις στο εξωτερικό
  • Ταξίδια, σπουδές, εργασία
  • Ανάπτυξη επιχειρήσεων
  • Ανάπτυξη κριτικής σκέψης
  • Βελτίωση γνωστικού επιπέδου
  • Καλή επίδοση στα σχολικά μαθήματα

IMG 20211122 094958 IMG 20220509 114359 IMG 20220505 115034 IMG 20220509 094433 IMG 20220505 113003IMG 20220505 115008 1