Σεπ 20

Ο Αγιασμός στο σχολείο μας

Κάτω από (Aνακοινώσεις) από στις 11-09-2020

Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 οι μαθητές θα έρθουν στο σχολείο στις 09:00 π.μ. και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού. Στους μαθητές θα δοθούν τα βιβλία σε σακούλες και θα γίνει διανομή μάσκας ανά μαθητή.

Ο Αγιασμός για την καινούρια σχολική χρονιά θα γίνει στις 11:00 π.μ. και θα τον παρακολουθήσει η Α΄ τάξη, ενώ οι υπόλοιπες τάξεις παρουσία εκπαιδευτικού θα παραμείνουν στις αίθουσες όπου θα δεχτούν την ευλογία του ιερέα. Οι μαθητές θα σχολάσουν μετά το τέλος του αγιασμού αφού προηγουμένως θα ενημερωθούν για την πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ, για την ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας και για το περιεχόμενο του έντυπου ενημερωτικού υλικού που έχει σταλεί.

Τονίζουμε πως η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική για μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς και κηδεμόνες που τυχόν θα επισκεφτούν το σχολείο.

Καλή σχολική χρονιά!