Νοέ 19

Γιορτή 28ης Οκτωβρίου 2ου Γυμνασίου Κοζάνης

Κάτω από (Γιορτές, Εκδηλώσεις, Θέατρο) από στις 05-11-2019 και με ετικέτα ,

Σχολείο ανοικτό στην κοινωνία!

Μια ιδιαίτερη, ξεχωριστή γιορτή παρουσίασε το σχολείο μας, το 2ο Γυμνάσιο Κοζάνης, στο πλαίσιο του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου 1940, την Παρασκευή 25-10-2019 και ώρα 10:30 π.μ., στην αίθουσα << Φίλιππος>>. Το αφιέρωμα περιελάμβανε τραγούδια από τη σχολική χορωδία, προβολή βίντεο, απαγγελίες ποιημάτων για το έπος του ΄40, καθώς και το θεατρικό:     << Τρεις Ναζί στην Κόλαση μαζί>>

Μετατρέποντας την παραδοσιακή σχολική γιορτή σε μια εκδήλωση καλλιτεχνικής έκφρασης και δημιουργίας, αξιοποιώντας τη δυναμική των μαθητών και ενεργοποιώντας τους σε ρόλο δημιουργού και αποδέκτη-μέσω της βιωματικής συμμετοχής και μάθησης- απέδωσε φόρο τιμής στους ήρωες του ΄40, υπηρετώντας με το δικό του τρόπο   την ιστορική μνήμη.

Η εκδήλωση που πραγματοποίησε περιείχε μεταξύ των άλλων :

• Ομιλία, χαιρετισμό από τους μαθητές: Μ. Κυβρακίδη, Ι. Κουϊμτσίδη, Β. Κωτσίδη.
  • Τραγούδια από τη χορωδία για το έπος του ΄40 & Προβολή βίντεο
  • Απαγγελίες- δραματοποίηση από μαθήτριες- μαθητές: Αντωνιάδου Ο, Μαμάτσιου Α, Παπαθεοδώρου Χ, Πιπερά Α,  Σεκέρογλου Π, Ταϊγανίδου Μ , Φούσα Α., Χαϊτίδου Α./Εφημεριδοπώλες:  Γεωργιάδης Ι, Τσιαΐρης Χ.
  • Θεατρικό :<<Τρεις Ναζί στην Κόλαση μαζί>>

Λίγα λόγια για την υπόθεση: Ημέρες πολέμου. Θάνατοι με το τσουβάλι! Στον Παράδεισο και στην Κόλαση γίνεται χαμός! Ο Άγιος Πέτρος είναι στην παραλαβή. Κάπου εκεί παραμονεύει κι ο διάβολος. Η ημέρα της κρίσης έφτασε! Μέσα από τη δήθεν άγνοια του Αγίου Πέτρου μαθαίνουμε την πικρή ερμηνεία ορολογιών (Φύρερ, Ναζί, φασισμός…) , τη θηριωδία του πολέμου, αλλά συγχρόνως και τη συνεισφορά  ηρώων, απλών και ανώνυμων !

Τους ρόλους ερμήνευσαν: Άγιος Πέτρος: Πολύζης Κ. Αρχάγγελος : Βατάλη Σ. Διάβολος: Ορφανίδης Π.          Άγγελοι:    Αμανατίδου Η., Καζάκου Π., Καλέα Ά., Νεοφωτίστου Ε.  Άγγλος: Καλαϊτζής Ν.

Δωσίλογος: Νικολαΐδης Ε. Εβραίος: Χατζηπαρασίδης Γ. Έλληνας Στρατιώτης: Θαλαλαίος Ε.                   Μουσολίνι: Χασιώτης Κ .  Χίτλερ: Καραγκούλας Χ.

Επιμέλεια Γιορτής: Μαυρίδου Ελένη, Γκατζαβέλλα Σταυρούλα, Ποζουκίδου Χαρούλα.

Επιμέλεια Σχολικής Χορωδίας: Καλέας  Λ.

Σκηνικά – Φωτισμοί: Λεπίδας Γεώργιος , « Κόκκινη Κουίντα» Σερβίων.

Φροντιστής: Μπασδέκης Ιωάννης, « Κόκκινη Κουίντα» Σερβίων.

Χειρισμός οπτικοακουστικών: Παπαδημητρίου Ραφαήλ, « Κόκκινη Κουίντα» Σερβίων  /Ζυγούρη Α.

Συμμετοχή: Παπαδόπουλος Γεώργιος & Πάσχος Στέλιος, «Κόκκινη Κουίντα» Σερβίων   /  Γκ. Αλιμέτα, μακιγιάζ

Κοστούμια: « Κόκκινη Κουίντα» Σερβίων & 1ο Δημοτικό Σχολείο Σερβίων

Την παράσταση παρακολούθησαν στην κατάμεστη αίθουσα «Φίλιππος» με ιδιαίτερο ενθουσιασμό γονείς, μαθητές, εκπαιδευτικοί, φίλοι και φορείς της τοπικής κοινωνίας.

Κλείνοντας και από το «βήμα» που μας παρέχει η σχολική εφημερίδα μας, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε  ιδιαίτερα :

• Τη Θεατρική Ομάδα Σερβίων «Κόκκινη Κουίντα» για την πολύτιμη, πολύπλευρη και αφιλοκερδή βοήθειά της
  • Τη Λέσχη Αξιωματικών, υπό τη διεύθυνση του κ. Σιδέρη και την 9η Ταξιαρχία Στρατού για τη δωρεάν διάθεση της αίθουσας «Φίλιππος»
  • Το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Κοζάνης για δανεισμό θεατρικού εξοπλισμού.
  • Το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Γυμνασίου Κοζάνης για την οικονομική και ηθική στήριξη
  • Τις Καθηγήτριες :Μαυρίδου Ελ, Γκατζαβέλλα Σταυρούλα και Ποζουκίδου Χαρούλα για την οργάνωση της εκδήλωσης και την ακούραστη προσφορά τους στην επίτευξή της.
  • Το Διευθυντή, κ. Τσιτούρα Γ. και το σύλλογο διδασκόντων του 2ου Γυμνασίου Κοζάνης για την αμέριστη συμπαράστασή τους
  • Τους μαθητές της χορωδίας και όλους όσους βοήθησαν με τον τρόπο τους για την πραγματοποίηση αυτής της γιορτής, υπηρετώντας το όραμα ενός ευέλικτου και δημιουργικού Σχολείου !

από τους συντελεστές της παράστασης