Νοέ 18

Επέτειος 17 Νοέμβρη

Κάτω από (Aνακοινώσεις, Γιορτές) από στις 23-11-2018

Tην  Παρασκευή 16 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας η γιορτή για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Μέσα από το χρονικό που διάβασαν οι μαθητές της Γ’ τάξης παρακολουθήσαμε τα γεγονότα που εξελίχτηκαν από τις 21 Απριλίου 1967 μέχρι και την αιματηρή εξέγερση στις 17 Νοεμβρίου του 1973. Οι ιστορικές μνήμες εκείνης της εποχής ζωντάνεψαν μέσα από αφηγήσεις, ποιήματα, μουσική από την χορωδία, βίντεο και ηχητικά ντοκουμέντα και κατέδειξαν πως το πρόσωπο του Πολυτεχνείου  είναι πάντα επίκαιρο.

Μας πείθει

να συμμετέχουμε

να κρίνουμε

να ελέγχουμε

να αποφασίζουμε

να συνυπάρχουμε

να αγωνιζόμαστε

Την οργάνωση της γιορτής επιμελήθηκε η κ. Γκαντούνα Μαρία (θεολόγος) και η κ. Μητράγκα Αργυρώ (τεχνολόγος). Την μουσική επιμέλεια είχε ο κ. Καλέας Λάζαρος (μουσικός), ενώ την τεχνική επιμέλεια ανέλαβε ο μαθητής Σβίγκος Γεώργιος.