Μάι 18

Οι 3 cooks προσέφεραν εθελοντικό έργο στo πλαίσιo της θεματικής βδομάδας

Κάτω από (Δραστηριότητες) από στις 10-05-2018

Την Παρασκευή 4 Μαΐου στο πλαίσιο της θεματικής βδομάδας οι κυρίες του the 3 cooks επισκέφτηκαν το 2o γυμνάσιο Κοζάνης, και εκπαίδευσαν εθελοντικά τους μαθητές μαγειρεύοντας μαζί τους το υγιές πρωινό. Ο κάθε μαθητής έφερε από κάποιο υλικό , νιφάδες βρώμης, ψημένα αμύγδαλα , φρούτα και πολλά άλλα, έτσι δημιουργήθηκαν υπέροχα smoothies με φράουλες και μπανάνες. Έπειτα η Μαρία μας έμαθε πως να κάνουμε μπάρες με φυσικά αγνά και υγιεινά υλικά. Σε κάθε πιάτο υπήρχε οπωσδήποτε μέλι! Με λίγα λόγια αυτές οι γυναίκες μας έμαθαν ποιο θα ήταν ένα καλό ξεκίνημα της μέρας μας, αποφεύγοντας τα γλυκά, και μη φημισμένα πρωινά που όλοι αγαπάμε. Μας έμαθαν να αντικαθιστούμε τη μερέντα με ταχίνι, που σε αντίθεση με την μερέντα είναι φημισμένο και θρεπτικό. Το σχολείο μας επισκέφτηκαν η Φωτεινή και η Μαρία, οι 3 γυναίκες αυτές (the 3 cooks) είναι εργαζόμενες και έχουν σαν χόμπι την μαγειρική, που με λίγη φαντασία και υλικά δημιουργούν εξαίρετα πιάτα.

Ευχαριστούμε πολύ τις γυναίκες αυτές που προσφέρθηκαν να βοηθήσουν εμάς τους νέους στο να βελτιστοποιήσουμε τις διατροφικές μας συνήθειες και να λειτουργήσουμε ομαδικά για κάτι εποικοδομητικό και δημιουργικό.

Αξίζει να στηρίξουμε την προσπάθεια τους όπως και αυτές στηρίζουν εμάς.

Το άρθρο έγραψε ο μαθητής του Γ3 Γιώργος Τριανταφύλλου.

2 σχόλια στο “Οι 3 cooks προσέφεραν εθελοντικό έργο στo πλαίσιo της θεματικής βδομάδας”

1.   ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ είπε:

Κυρία έπρεπε να γράψετε ποιος έγραψε αυτό το τόσο ωραίο άρθρο !! Καλό καλοκαίρι ????

2.   2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ είπε:

Γιώργο, συγνώμη για την παράλειψη. Έκανα ήδη τη διόρθωση.