Μαρ 18

Ημέρα κατά της σχολικής βίας

Κατά την Πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας πραγματοποιήθηκαν δίωρες δράσεις στα τμήματα όλων των τάξεων του σχολείου. Οι δράσεις αφορούσαν στη συζήτηση θεμάτων σχετικών με τη σχολική βία και τον εκφοβισμό, στη συμπλήρωση ερωτηματολογίων και την προβολή πολυμεσικού υλικού. Πριν από τις δράσεις πραγματοποιήθηκε προβολή παρουσίασης σχετικά με το θέμα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων. Η Β΄Γυμνασίου ειδικά παρακολούθησε την ταινία”Το καναρινί ποδήλατο” του Δημήτρη Σταύρακα και με το τέλος της ταινίας ακολούθησε συζήτηση στις τάξεις.

Το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού είναι περίπλοκο και σίγουρα δεν περιορίζεται στην μελέτη των παραγόντων που το προκαλούν ούτε και εξαλείφεται με εκδηλώσεις στα σχολεία. Για την πλήρη κατανόησή του θα πρέπει να ληφθούν υπόψη πολλοί και διαφορετικοί ατομικοί και κοινωνικοί παράγοντες οι οποίοι μπορούν να περιλαμβάνουν από την κατάσταση σε μια μικρή κοινωνική μονάδα όπως είναι η οικογένεια, έως και τις μεγαλύτερες όπως ένα σχολείο, μια πόλη ή ακόμη και μια ολόκληρη χώρα. Το σίγουρο είναι όμως πως η οικογένεια και το σχολείο παίζουν σημαντικότατο ρόλο στην ανάπτυξη ή την αποτροπή αντικοινωνικών συμπεριφορών και ο διάλογος κι ο προβληματισμός των μαθητών μέσα από δράσεις όπως αυτές που πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας επιβάλλεται να γίνονται, εάν θέλουμε να υπάρξει έλεγχος αυτού του δυσάρεστου φαινομένου.