Μάι 15

Πόσο καλά γνωρίζεις την Κοζάνη; Παίξε το παιχνίδι!

Πόσο καλά γνωρίζεις την Κοζάνη; Παίξε το παιχνίδι, για να δεις και να μάθεις συγχρόνως.

Το έργο αυτό δημιουργήθηκε στο πλαίσιο Πολιτιστικού Προγράμματος που πραγματοποιήθηκε κατά το τρέχον σχολικό έτος 2014-15 από ομάδα μαθητών και μαθητριών του τμήματος Β1 του 2ου Γυμνασίου Κοζάνης και είναι μέρος μιας εκπαιδευτικής δραστηριότητας που έχει σκοπό να φέρει τους μαθητές κοντά στην τοπική ιστορία με έναν πρωτότυπο και ελκυστικό τρόπο: δημιουργώντας τα ίδια ένα ψηφιακό παιχνίδι για συνομηλίκους τους και όχι μόνο. Ταυτόχρονα τα παιδιά ήρθαν σε επαφή με ένα ενδιαφέρον προγραμματιστικό περιβάλλον, όπως το Scratch..
Τις πληροφορίες οι μαθητές άντλησαν κατόπιν έρευνας από το ιστορικό έργο των αείμνηστων συντοπιτών Μιχάλη Παπακωνσταντίνου και Παναγιώτη Λιούφη καθώς και από έγκυρες πηγές του Διαδικτύου (Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, Δήμος Κοζάνης ).
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ντάμπου Μαρία (φιλόλογος) και Ζυγούρη Αναστασία (καθ. Πληροφορικής).

[scratch 55522922]