Φεβ 15

Η γιορτή των τριών Ιεραρχών – Γιορτή των Ελληνικών Γραμμάτων

Κάτω από (Γιορτές) από στις 05-02-2015 και με ετικέτα

Στις 30 του Γενάρη η Εκκλησία μας γιορτάζει τη μνήμη των τριών Ιεραρχών. Η γιορτή τους λέγεται και Γιορτή των Γραμμάτων, γιατί και οι τρεις Ιεράρχες ήταν μεγάλοι  Δάσκαλοι  και  Πατέρες  της Εκκλησίας. Οι τρεις Ιεράρχες είναι ο Μέγας Βασίλειος, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος και ο Γρηγόριος ο Θεoλόγoς.

CIMG0262

Είχαν και οι τρεις τους πολύ καλές μητέρες που τους βοήθησαν να γίνουν καλοί άνθρωποι και ν’ αγαπήσουν τα γράμματα και το Χριστό. Σπούδασαν στις πιο μεγάλες σχολές της εποχής τους. Αγάπησαν το Χριστό και τα Ελληνικά Γράμματα. Βοήθησαν τους φτωχούς και όλους όσους είχαν την ανάγκη τους.

Τους προστάτες των Γραμμάτων τιμήσαμε και στο σχολείο μας με μια γιορτή όπου οι μαθητές προσπάθησαν να αναπαραστήσουν στιγμιότυπα από τη ζωή τους, τραγούδησαν και διάβασαν κείμενα για την προσφορά τους.

Δείτε εδώ βίντεο από τη γιορτή μας: Βίντεο 1       Βίντεο 2