Οκτ 14

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

19-10-2014 12-45-18 πμΤο 2ο Γυμνάσιο Κοζάνης υλοποίησε το θεσμό της 1ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού στις 16-10-2014, επειδή οι δράσεις που είχαν προγραμματιστεί για τις 6-10-2014 αναβλήθηκαν λόγω καιρού. Οι δραστηριότητες που διοργανώθηκαν ήταν οι εξής:

Α) Αθλητικές δραστηριότητες στις οποίες πήραν μέρος όλοι οι μαθητέςστα αθλήματα του ποδοσφαίρου, καλαθοσφαίρισης και πετοσφαίρισης. Επίσης οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου έπαιξαν ένα παραδοσιακό παιχνίδι «Τα μήλα» με τη μπάλα και σχημάτισαν με τα σώματά τους ένα επίκαιρο σύνθημα για τον αθλητισμό.

Β) Καλλιτεχνικές δραστηριότητες, στις οποίες οι μαθητές αφού συζήτησαν για το ρόλο που παίζει ο αθλητισμός στη φιλία των ανθρώπων και των λαών, ζωγράφισαν και δημιούργησαν έργα με αντιρατσιστικό περιεχόμενο.

Γ) Προβολή της ταινίας «Κάν΄το όπως ο Μπέκαμ», ταινίας με αντιρατσιστικό περιεχόμενο που αναφέρεται στα στερεότυπα στο χώρο του αθλητισμού για την Α’ και Β’ Γυμνασίου.

Δ) Προβολή ταινίας μικρού μήκους με αντιρατσιστικό περιεχόμενο και διάλογος για την Γ’ Γυμνασίου.

Δείτε εδώ ένα βίντεο με σκηνές από τις εκδηλώσεις.