Μάι 14

Διδακτική επίσκεψη της Β Γυμνασίου στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας

Την Τρίτη 29/4/2014 η Β’ τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε την Έκθεση Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τα σημαντικότερα επιτεύγματα των αρχαίων Ελλήνων στον τομέα της τεχνολογίας και να μάθουν πως λειτουργούσαν και που χρησιμοποιούνταν. Στη συνέχεια οι μαθητές πήγαν στα Σέρβια όπου επισκέφτηκαν την Βυζαντινή καστροπολιτεία.
Οι μαθητές ενημερώθηκαν από τη φιλόλογο κ. Καραγιαννίδου, μέλος του μορφωτικού Συλλόγου “Τα Κάστρα”, η οποία είχε την καλοσύνη και την ευχαριστούμε γι’ αυτό, να μας ξεναγήσει στο χώρο και να μας πει πολλά ενδιαφέροντα για τον τόπο. Επίσης οι μαθητές είδαν πως γίνονται οι αναστηλώσεις των Βυζαντινών τειχών και ενημερώθηκαν από την υπεύθυνη αρχαιολόγο της Εφορίας Βυζαντινών Αρχαιοτήτων.