Μαρ 13

Επίσκεψη μαθητών στην “Άρσι”

Κάτω από (Δραστηριότητες) από στις 12-03-2013 και με ετικέτα
Η ΑΡΣΙΣ-ΚΟΖΑΝΗΣ είναι ένας εθελοντικός κοινωνικός φορέας, ο οποίος από το 2007 οργανώνει παρεμβάσεις, υπηρεσίες και προγράμματα για την υποστήριξη των νέων που μειονεκτούν κοινωνικά, την προάσπιση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και την ενδυνάμωση των ευπαθών κοινωνικά ομάδων.
Στόχος του είναι η κάλυψη του κενού στην πρόληψη αλλά και στην αντιμετώπιση των φαινομένων του κοινωνικού αποκλεισμού, που ο σύγχρονος τρόπος ζωής έχει επιφέρει, ενισχύοντας παράλληλα τη φωνή και τη δράση των ενεργών πολιτών μέσα από την ανάπτυξη και την προώθηση του εθελοντισμού σε τοπικό επίπεδο.
Σήμερα, η ΑΡΣΙΣ απασχολεί μόνο εθελοντές, ο αριθμός των οποίων ξεπερνά τους 100.
Οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου επισκέφτηκαν τα γραφεία της οργάνωσης και συζήτησαν με τον κοινωνιολόγο κ. Λεούδη για το ρατσισμό και τους τρόπους που μπορεί να αντιμετωπιστεί. Ακόμη ενημερώθηκαν για το στόχο της οργάνωσης και την απέραντη αγάπη, φροντίδα και αλληλεγγύη με την οποία περιβάλλουν οι εθελοντές τα 150 παιδιά τα οποία συμμετέχουν σ’ αυτήν.