Φεβ 11

Αποκριάτικο γλέντι στο σχολείο

Κάτω από (Εκδηλώσεις) από στις 25-02-2011 και με ετικέτα ,

Η πόλη της Κοζάνης μπαίνει από την Τσικνοπέμπτη σε αποκριάτικους ρυθμούς με εκδηλώσεις που αναδεικνύουν τον αυθεντικό παραδοσιακό χαρακτήρα της Αποκριάς και στηρίζονται στην καθολική συμμετοχή μεγάλων και μικρών. Για ένα δωδεκαήμερο, η πόλη θα ζει σε ρυθμούς παραδοσιακού γλεντιού και θα πάλλεται υπό τους ήχους των χάλκινων με τα τοπικά εδέσματα να κυριαρχούν και το κρασί να ρέει άφθονο. Η συμμετοχή μικρών και μεγάλων, η σάτιρα και το σκωπτικό πνεύμα, η ευθυμία και το κέφι, ο χορός και το τραγούδι είναι βασικά συστατικά που θα δώσουν ιδιαίτερο χρώμα και χαρακτήρα σε όλες τις εκδηλώσεις των ημερών και θα χαρίσουν στην πόλη μια ατμόσφαιρα χαράς και κεφιού.

Μέρα αποκριάτικη σήμερα και στο σχολείο, μια μέρα μετά την Τσικνοπέμπτη, και τα παραδοσιακά όργανα που έπαιζαν μαθητές του 2ου, 3ου,5ου και Πειραματικού Γυμνασίου σκόρπισαν το κέφι σ’ όλους, μαθητές και καθηγητές και μας έβαλαν για τα καλά στο κλίμα της Αποκριάς.

Δείτε αποσπάσματα παρακάτω:

Αποκριάτικο γλέντι