Υπό την αιγίδα της Περιφέρειας Πελοποννήσου διοργανώνεται διαγωνισμός με τίτλο:

«1821 μέτρα σε 200 δευτερόλεπτα»

… με σκοπό να συμμετέχουν στον εορτασμό για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση.

# Για να διαβάσετε περισσότερα κάντε κλικ εδώ

Μετά από απόφαση του συλλόγου, οι μαθητές θα συμμετάσχουν στην ενημέρωση που θα πραγματοποιηθεί για τον διαγωνισμό την Παρασκευή 16 Απριλίου την 4η διδακτική ώρα στην διεύθυνση WebEx που θα σταλεί στα e-mail τους.

Εκπαιδευτικοί στόχοι διαγωνισμού:
Στο πλαίσιο εορτασμού των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση είναι σημαντικό να μπορέσουν οι μαθητές/τριες να βιώσουν το γεγονός μέσα από το πρίσμα της ενεργητικής μάθησης, σε συνδυασμό με την άθληση που στην περίπτωση αυτή θα χρησιμοποιηθεί ως μέσο.
Συγκεκριμένα, οι μαθητές/τριες θα έχουν την ευκαιρία:
● Να προσεγγίσουν το ιστορικό γεγονός με έναν διαφορετικό τρόπο, πιο ευχάριστο και οικείο σε αυτές τις ηλικιακές ομάδες, μέσα από την κίνηση και με τη χρήση της τεχνολογίας.
● Να γνωρίσουν βαθύτερα κρυμμένες γωνιές του τόπου τους, ανακαλύπτοντας σημεία – αναφορές στην Ελληνική Επανάσταση.
● Να χρησιμοποιήσουν εφαρμογές της τεχνολογίας που μπορούν να λειτουργήσουν ως μέσο παρότρυνσης για δια βίου άθληση.
● Να συνειδητοποιήσουν την ιστορική σύνδεση του τόπου τους με την Ελληνική Επανάσταση.
● Να εξοικειωθούν περαιτέρω με τη χρήση της τεχνολογίας ως εργαλείο μάθησης.
● Να εκφραστούν ελεύθερα μέσα από τη δημιουργία ενός πρωτότυπου έργου, αναδεικνύοντας το καλλιτεχνικό τους ταλέντο.