Γενικές οδηγίες και επισημάνσεις για την επιστροφή στο σχολείο την Δευτέρα 18/05/2020

• Το ωρολόγιο πρόγραμμα άλλαξε.
  • Οι μαθητές θα προσέρχονται στο σχολείο με βάση τη δεύτερη ξένη γλώσσα.
  • Η είσοδος και η έξοδος των μαθητών του Γυμνασίου θα γίνεται μόνο από την οδό Ερμού (κάτω είσοδος) και όχι από την οδό Άργους.
  • Πριν αρχίσει το μάθημα και για τα διαλείμματα, έχει οριστεί συγκεκριμένος χώρος προαυλισμού.
  • Στα προαύλια έχουν οριοθετηθεί τα σημεία στα οποία θα συγκεντρώνονται οι μαθητές των τμημάτων, τόσο κατά την προσέλευση τους στο σχολείο, όσο και στα διαλείμματα.
  • Δεν θα γίνεται πρωινή συγκέντρωση στο προαύλιο. Οι μαθητές θα συγκεντρώνονται στα οριοθετημένα σημεία.
  • Κατά την έναρξη των μαθημάτων θα παραλαμβάνονται οι μαθητές από τον εκπαιδευτικό στον προαύλιο χώρο που έχει οριστεί για το τμήμα του. Κανείς μαθητής δεν θα πηγαίνει στην αίθουσα μόνος του και κανείς μαθητής δεν θα παραμένει στην αίθουσα.
  • Τα απουσιολόγια και τα βιβλία ύλης δεν θα παραλαμβάνονται από τους απουσιολόγους.
  • Οι αίθουσες διδασκαλίας έχουν διαμορφωθεί σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου.
  • Όταν εισέρχεστε στην αίθουσα θα απολυμαίνετε τα χέρια σας με το αντισηπτικό που διαθέτει η κάθε αίθουσα. Καλό είναι να έχετε και ένα δικό σας μπουκαλάκι αντισηπτικό ή υγρά μαντηλάκια με αντισηπτικό.
  • Τόσο κατά την είσοδο όσο και κατά την έξοδο από τις αίθουσες οφείλουμε να κρατάμε τις σωστές αποστάσεις για την ασφάλεια όλων μας.
  • Έχει γίνει ανακατανομή στις αίθουσες διδασκαλίας ορισμένων τμημάτων για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου. Συγκεκριμένα το  Α΄1  θα κάνει μάθημα στην αίθουσα του Β΄1, το Α΄2 στην αίθουσα του  Β΄2 και αντίστροφα. Επίσης το Α΄5 θα κατέβει στην αίθουσα του Β΄5 και το Β΄5 θα πάει στην αίθουσα των Γερμανικών.
  • Το μάθημα της Τεχνολογίας θα γίνεται στην αίθουσα διδασκαλίας, όπως και το μάθημα των Γερμανικών και Γαλλικών, στα οποία δεν θα γίνεται μείξη τμημάτων.
  • Δεν επιτρέπεται η είσοδος των μαθητών στο γραφείο των καθηγητών όπως και στο γραφείο του διευθυντή, παρά μόνο για πολύ σοβαρό λόγο και κατόπιν αδείας.
  • Το κυλικείο του σχολείου θα παραμείνει σύμφωνα με τις οδηγίες κλειστό. Θα πρέπει να φροντίσετε να έχετε μαζί σας κολατσιό και νερό. Δεν επιτρέπετε να πίνετε νερό κατευθείαν από την βρύση.
  • Δεν επιτρέπεται να αφήνετε τα βιβλία και τα τετράδια σας κάτω από τα θρανία. Σε περίπτωση που χρειάζεται να μεταφερθείτε σε άλλη αίθουσα, πχ την ώρα των Αγγλικών θα παίρνετε μαζί σας την τσάντα και όλα τα πράγματα σας κατά την έξοδο για το διάλειμμα.
  • ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν επιτρέπεται να ανταλλάσσετε βιβλία, τετράδια (ή και φύλλα τετραδίου), στυλό, μολύβια, κ.λ.π. και τα μπουκαλάκια με το νερό σας.
  • Μετακίνηση με τα ΚΤΕΛ: Κατά τη μετακίνηση με τα ΚΤΕΛ καλό είναι να φοράτε μάσκα μέσα στο λεωφορείο και να κρατάτε τις προβλεπόμενες αποστάσεις. Είναι απαραίτητη η έγκαιρη μετάβαση στη στάση του λεωφορείου για να αποφεύγεται ο συνωστισμός στα τελευταία δρομολόγια  της πρωινής και μεσημβρινής μετακίνησης. Ο αριθμός των μαθητών που μετακινούνται έχει περιοριστεί, καθώς οι μισοί περίπου μαθητές μετακινούνται Δευτέρα ,Τετάρτη, Παρασκευή  και οι άλλοι μισοί Τρίτη και Πέμπτη.
  • Σύγχρονη – Ασύγχρονη Εκπαίδευση: Λαμβάνεται μέριμνα (‘οπου αυτό είναι δυνατόν) για τους μαθητές που δεν έχουν δυνατότητα παρακολούθησης μαθημάτων στο σχολείο. Επίσης και για τα μαθήματα που δε δύνανται να πραγματοποιηθούν στο σχολείο.
  • Οι γονείς που θα προσέρχονται στο σχολείο μόνο κατόπιν ραντεβού.

Κατανομή τμημάτων στις αίθουσες (κλικ εδώ)

Οριοθετημένα σημεία προαυλισμού (κλικ εδώ)

Νέο πρόγραμμα (κλικ εδώ)

Εβδομαδιαίος Προγραμματισμός Προσέλευσης Μαθητών (κλικ εδώ)