Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας διά του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων προβαίνει στην οργάνωση εκδήλωσης Διαπολιτισμικής Αγωγής, με θέμα: «Μεταναστευτική πολιτική, Μετανάστευση και Κοινωνική ένταξη».  Ομιλητής θα είναι ο Ομότιμος Καθηγητής του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Παντελής Γεωργογιάννης.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί  στο Αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου, Τμήμα Κοινωνικής και Εκπαιδευτικής πολιτικής στην Κόρινθο, την Παρασκευή 24 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 6.00 μ.μ. Την ομιλία θα ακολουθήσει συζήτηση.

Το θέμα εντασσόμενο στη Συναισθηματική και Κοινωνική Αγωγή αποβλέπει στην έγκυρη και επιστημονική ενημέρωση της σχολικής κοινότητας  για τη βασική αυτή παράμετρο που χαρακτηρίζει τη σημερινή σχολική και κοινωνική πραγματικότητα.

Ο Δ/ντής Δ/θμιας Εκπ/σης Κορινθίας

Σαμαράς Βασίλειος