DSCN0749DSCN0310DSCN0244

Το 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ  σε  7   χώρες, μέσα σε 7  μέρες!

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ- ΣΛΟΒΕΝΙΑ- ΒΟΖΝΙΑ/ Ερζεγοβίνη- ΣΕΡΒΙΑ- ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ/Μοντενέγκρο-ΚΡΟΑΤΙΑ-ΑΛΒΑΝΙΑ

Το σχολείο μας  με μια γιγαντιαία Πολιτιστική εξόρμηση  και υλοποιώντας ένα Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Μαμούθ» – για παιδιά ηλικίας 12 έως 15 ετών- επισκέφθηκε σε επτά ημέρες επτά  χώρες! Έτσι  μνημεία,  φυσικές καλλονές  και πόλεις , αναγνωρισμένες ως Μνημεία Παγκόσμιας Πολιτιστικής και Φυσικής Κληρονομιάς από την UNESCO, αποτέλεσαν τον «στόχο» και τον σκοπό του Πολιτιστικού μας Προγράμματος. Με διανυχτερεύσεις κάθε βραδιά και σε διαφορετική χώρα,  επισκεφθήκαμε   επτά   Βαλκανικές χώρες και με την Ελλάδα μας οκτώ,  την οποία αφού την διασχίσαμε από την μια πλευρά, ξεκινώντας από Κόρινθο με λεωφορείο μέχρι την Κακαβιά των Ιωαννίνων  στα σύνορα μας με την Αλβανία, την ξαναδιασχίσαμε για δεύτερη φορά επιστρέφοντας από την Βουλγαρία από τα σύνορα του Προμαχώνα του Νομού Σερρών!   Έτσι το «Πανόραμα των Βαλκανίων» περιλάμβανε τις χώρες ΚΡΟΑΤΙΑ, ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ, ΜΑΥΤΡΟΒΟΥΝΙΟ, ΣΕΡΒΙΑ, ΒΟΣΝΙΑ-ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ, ΑΛΒΑΝΙΑ, ΣΛΟΒΕΝΙΑ και φυσικά την ΕΛΛΑΔΑ μας!  Διαμείναμε ή  διασχίσαμε πάρα πολλές πόλεις, απολαύσαμε εξαιρετικές φυσικές ομορφιές αφού η πορεία μας ήταν δίπλα στη θάλασσα κατά μήκος των Δαλματικών Ακτών, συναντήσαμε πολλά, μεγάλα ή μικρότερα ποτάμια , πολλές μεγάλες ή μικρές λίμνες,  με κορυφαίο αξιοθέατο το σύμπλεγμα των  λιμνών στο Πλίτβιτσκε της Κροατίας,  όπου 16 ανισοϋψείς λίμνες χύνονται η μια μέσα στην άλλη δημιουργώντας άπειρους μικρούς και μεγάλους καταρράκτες   και ένα θέαμα μοναδικό όχι μόνο στην Κροατία αλλά  σ’  ολόκληρη την Ευρώπη!  Ντουμπρόβνικ, Λουμπλιάνα, Τίρανα, Τρογκίρ-Πριμόστεν, Επαρχία Αυλώνας, Αργυρόκαστρο, Φίερ, Ελβασάν, Τεπελένι, Μπούντβα, Τρεμπίνιε, Μπίογκραντ, Ζαντάρ, Ναμόρου, Λίμνες Πλίτβιτσκε, Λίμνες Μπατσίνα, Μπάσκα Βόντα, Μακάρσκα, Βελιγράδι, Δυρράχιο, Σκόδρα, Μπαρ, Σβέτι Στεφάν, Κότορ, Σόφια, Νέουμ,  Νις, Σαντάνσκι, Ζάγκρεμπ(παλιά & Νέα πόλη), Σπλιτ, Σίμπενικ, ενώ με φεριμπόουτ, περάσαμε από το Λεπετάνι στο Καμενάρι στην περιοχή του Κότορ.  Το πρόγραμμα μας εμπλουτίστηκε με Κρουαζιέρες στο πανέμορφο Ντουμπρόβνικ, πόλη όπου λαμβάνουν χώρα τα περισσότερα γυρίσματα της ταινίας “Game of Thrones”, αλλά και στις λίμνες Πλίτβιτσκε  και στη Λουμπλιάνα. Τέλος την ομάδα του σχολείου μας δέχθηκε ο Αναπληρωτής Πρέσβης της Ελλάδας στην Κροατία καθώς και Υπάλληλοι της Πρεσβείας μας στο Ζάγκρεμπ. Το εκπαιδευτικό μας αυτό ταξίδι ήταν πράγματι ένα «μπουκέτο» από χώρες, πόλεις, Μνημεία, και καταπληκτικές φυσικές ομορφιές των γειτονικών μας Βαλκανίων! Παρά το μεγάλο και κοπιαστικό ταξίδι των σχεδόν 4 χιλιάδων χιλιομέτρων και των ελέγχων για 24 φορές στα Τελωνεία των 8 χωρών( 7 + Ελλάδα),  οι μαθητές μας επέδειξαν συμπεριφορά αρίστη, γι΄ αυτό και τους αξίζουν θερμά συγχαρητήρια!

Για το 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Χρήστος Ρουμελιώτης (Θεολόγος)