Δραστηριότητες σχολικού έτους 2018-19

Οι μαθητές της Α Γυμνασίου εκφράζουν τις απόψεις του για τον ελεύθερο χρόνο: ελεύθερος χρόνος

Αποτέλεσμα εικόνας για ελευθερος χρονος εικονες

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε πρόγραμμα δημιουργικής γραφής με μεγάλη προθυμία από πολλούς μαθητές και μαθήτριες μας. Πατήστε εδώ:  Δημιουργική γραφή 2018-19 για περισσότερες πληροφορίες.

Διαβάστε τα αποτελέσματα στατιστικής έρευνας στα πλαίσια της ΘΕΜΑΤΙΚΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ, στο μάθημα της κας Καρακάση Μιχαλίτσας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ ΕΡΕΥΝΑΣ

ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Η γιορτή της 25ης Μαρτίου είχε ως θέμα την Κορινθία στα χρόνια της Τουρκοκρατίας. Ακολούθησε τελετή αδελφοποίησης με γερμανικό σχολείο στα πλαίσια ανταλλαγής μαθητών.

Η ιστορική έρευνα έγινε από τη φιλόλογο κα Τραγουστή Βασιλική.

(πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμό για να διαβάσετε τη μελέτη).

Η-Κορινθία-από-τα-χρόνια-του-Δεσποτάτου-του-Μιστρά-μέχρι-την-Ανεξαρτησία-1358-1830

Πρόκριση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής 2019.

Η ομάδα RoboKids του σχολείου μας κατέλαβε την πρώτη θέση στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που διεξήχθη την Κυριακή 10 Φεβρουαρίου στην Καλαμάτα. Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες μαθητές, Μπέκαρη Ορέστη, Χουσαλά Άκη, Ξενοπούλο Παναγιώτη, Τσώρη Νικηφόρο, Τσολακίδη Κων/νο και στους υπεύθυνους καθηγητές Λυτσιούλη Βαγγέλη και Τζούλη Νικόλαο.

Σχολική Γιορτή για την 28η Οκτωβρίου.

Δείτε την παρουσίαση εδώ.

Αθλητική μέρα 2018

Η αθλητική μέρα ξεκίνησε με συζήτηση στις τάξεις και συνεχίστηκε με παιχνίδια, σκυταλοδρομίες, διαγωνισμούς, μπάσκετ, βόλλεϋ, χορό, σκοινάκι, λάστιχο και άλλες αθλοπαιδιές!