Τα Windows Phone θα ξεπεράσουν ακόμα και τα Android

Μαρ 201131

Τα Windows Phone θα ξεπεράσουν ακόμα και τα Android

Τα Windows Phone θα κατακτήσουν τον κόσμο; Αυτές είναι οι εκτιμήσεις και τα Windows για smartphones θα πάνε καλά σε σημείο που εκτιμούν ότι το 2015 θα έχουν ξεπεράσει σε δημοτικότητα το iOS της Apple και θα κυνηγούν το Android της Google!

Τα Windows Phone  κάνουν τα πρώτα τους βήματα αυτό τον καιρό, ωστόσο η εταιρεία έρευνας αγοράς IDC πιστεύει ότι θα διαπρέψουν.

Σίγουρα η αγορά των smartphones αναπτύσσεται ραγδαία τον τελευταίο καιρό και είναι δύσκολο να προβλέψει κανείς το μέλλον.

Μέχρι το τέλος του έτους υπολογίζεται ότι θα έχουν πουληθεί 450 εκατομμύρια νέες συσκευές «έξυπνων» κινητών τηλεφώνων, με την αγορά τους να διευρύνεται κατά 49,2% σε σύγκριση με το 2010, οπότε και πουλήθηκαν 303,4 εκατομμύρια τεμάχια.

Στον τομέα των λειτουργικών συστημάτων εκτιμάται ότι το Android θα περάσει στην πρώτη θέση, «τρέχοντας» το 39,5% των νέων smartphone, με το Symbian να περιορίζεται πλέον στη δεύτερη θέση (20,9%), το iOS της Apple να ακολουθεί με 15,7%, το λειτουργικό των Blackberry να βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 14,9% και τα Windows να μένουν στο 5,5% -ενώ 3,5% μοιράζονται τα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα.

Μάρτιος 2011