Η ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Ιαν 201018

Τον Οκτώβρη του 2009 συγκροτήθηκε και άρχισε τη δραστηριότητά της η Περιβαλλοντική Ομάδα του σχολείου μας.Το θέμα με το οποίο επιλέξαμε να ασχοληθούμε είναι : Κάστρα της Κω. Σταθμοί στο χθες και το σήμερα.

Τα μέλη της ομάδας είναι οι μαθητές και μαθήτριες της Γ Γυμνασίου : Κοτσάνη Σεβαστή , Μητώλης Χρήστος, Μισομικέ Χριστίνα, Ντάγια Φαμπιόλα, Παπαδάκης Παύλος, Πικιώνη Ινώ, Παπαδούλης Γιώργος, Σάββα Ουράνιος, Σαρρή Εμινέ, Σγουράκης Μανώλης, Σιδέρης Βασίλης, Χόνδρου Αρετή, Αλεξανδρίδη Ειρήνη, Χαρτοφίλη Ειρήνη Άνοιξη και Χαρίσης Τέο.Υπεύθυνες καθηγήτριες είναι οι κυρίες Πετρά Χριστίνα και Πανάγου Μαρία.

Στα πλαίσια του προγράμματός μας επισκεφθήκαμε το κάστρο της Νεραντζιάς (1-11-2009) , ήρθαμε σε μια πρώτη επαφή με το χώρο και βγάλαμε φωτογραφίες.Στη συνέχεια (15-11-2009) επισκεφθήκαμε την Αλαταποθήκη- Λουτρά που βρίσκεται στο χώρο της οχυρωμένης πόλης. Μας ξενάγησε ο αρχιτέκτονας κος Δημήτρης Πικιώνης. Ο χώρος δεν είναι ακόμη ανοιχτός για το κοινό και η εμπειρία μας ήταν μοναδική.

Η επόμενη συνάντησή μας έγινε στο σχολείο (22-11-2009) όπου συγκεντρώσαμε το υλικό που είχαμε μαζέψει και οι υπεύθυνες καθηγήτριες μας έδωσαν βιβλιογραφία.Στις 29-11-2009 ξαναπήγαμε στο κάστρο και στην οχυρωμένη πόλη . Αυτή τη φορά είχαμε ήδη μελετήσει κάποια βιβλία και είχαμε καταγράψει κάποιες απορίες τις οποίες μας έλυσε η αρχιτέκτονας κα Αγγελική Στρατικοπούλου που είχε την καλοσύνη να μας ξεναγήσει.Στις 9 -12-2009 επισκεφθήκαμε τη Δημοτική Βιβλιοθήκη. Εκεί η αρχαιολόγος κα Ντόρα Γρηγοριάδου μας έδειξε τα βιβλία που σχετίζονται με την εργασία μας και μας βοήθησε να φωτοτυπήσουμε αποσπάσματά τους.

Για τις δραστηριότητες της ομάδας μας το 2010 θα επανέλθουμε.

Ιανουάριος 2010