Απαγορεύτηκαν στη Γερμανία οι διαδικτυακές φιλίες μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών

Εκτός από αυτό, οι Αρχές του ομόσπονδου κρατιδίου με μήνυμά τους που αποστέλλουν σε όλους τους εκπαιδευτικούς αυτή την εβδομάδα επισήμαναν πως τα κοινωνικά δίκτυα κάνουν χρήση των προσωπικών πληροφοριών για εμπορικούς σκοπούς .

«Όλο και περισσότερο , σε κάποια σχολεία , υπάρχουν δάσκαλοι και μαθητές που συζητούν  θέματα που σχετίζονται με το σχολείο στο Facebook κι εμείς δεν το θέλουμε αυτό», δήλωσε ο εκπρόσωπος του Υπουργείου Παιδείας Γιούργκεν Βολφ  Kάρλε, σύμφωνα με τον οποίο οι συζητήσεις αυτές θα πρέπει να λαμβάνουν χώρα σε πιο ασφαλείς πλατφόρμες .

Η περιφερειακή υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας εξήγησε επίσης ότι το επιχειρηματικό μοντέλο του κοινωνικού δικτύου που δημιουργήθηκε από τον Μαρκ Ζούκερμπεργκ για εμπορικούς σκοπούς δεν είναι συμβατό με την εκπαιδευτική αποστολή των δημόσιων σχολείων .

Άλλα γερμανικά ομόσπονδα κράτη έχουν ήδη εφαρμόσει κανονισμούς για τον περιορισμό των επαφών μαθητών-καθηγητών μέσω ιστοτόπων κοινωνικής δικτύωσης, π.χ έχουν απαγορεύσει στους εκπαιδευτικούς να παρέχουν πληροφορίες σχετικά με την οργάνωση  σχολικών εδρομών στα κοινωνικά δίκτυα ή εξετάζουν το ενδεχόμενο να εφαρμόσουν ( όπως η Σαξονία ) περιοριστικά μέτρα για να περιοριστεί η επαφή μεταξύ μαθητών και εκπαιδευτικών στα κοινωνικά δίκτυα.