Διαγωνισμός Οδυσσέας

HomeΟ πανευρωπαϊκός εκπαιδευτικός διαγωνισμός Οδυσσέας έχει ως στόχο να εμπνεύσει τους νέους της Ευρώπης και να τους ωθήσει να εμπλακούν σε δραστηριότητες που αφορούν την εξερεύνηση του διαστήματος. Στο πλαίσιο του διαγωνισμού οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να ασχοληθούν με θέματα πάνω στην αστρονομία και τη διαστημική και να δημιουργήσουν τις δικές τους εργασίες συνδυάζοντας έτσι τη μάθηση με την ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της φαντασίας τους. Ο διαγωνισμός φιλοδοξεί να εντάξει υπάρχουσες εκπαιδευτικές δραστηριότητες όπως οι ερευνητικές εργασίες (projects) της Α’ και Β’ Λυκείου, σε ένα πανευρωπαϊκό πλαίσιο και να δώσει έτσι την ευκαιρία στους μαθητές να διαγωνιστούν με συνομηλικούς τους από όλη την Ευρώπη.

Για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ εδώ