Διαπολιτισμική εκπαίδευση

logo2gymioandiap

received 921423595218617

Είμαστε ένα πολυπολιτισμικό σχολείο από το σχ. έτος 1998-1999. Τα πρώτα χρόνια οι μαθητές μας προέρχονταν από Αλβανία, Ρουμανία, Βουλγαρία, Ουκρανία, Κίνα και από χώρες της Αφρικής. Μετά το 2016 και τον πόλεμο στη Συρία, το σχολείο μας υποδέχτηκε μαθητές και από Συρία, Αφγανιστάν, Πακιστάν, Ιράκ, Ιράν.

Στο σχολείο μας ισχύουν φιλικές διαδικασίες κατά την εισαγωγή μαθητή με εμπειρία μετανάστευσης.

Η λειτουργία του Σχολείου λαμβάνει υπόψη θέματα που σχετίζονται με την πολυπολιτισμικότητα, και προβλέπει συζήτηση για τα ζητήματα αναγνώρισης της εθνικής ταυτότητας.

Μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο και μαθαίνουμε να ζούμε μαζί.

Το σχολείο παρέχει υποστήριξη σε αλλοδαπούς μαθητές:

• σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών λειτουργούν παράλληλα με τα μαθήματα ελληνικών αλλά και άλλων μαθημάτων, Τάξεις Υποδοχής Ι (15 ώρες) και Τάξεις Υποδοχής ΙΙ(8 ή 9 ώρες), για την εκμάθηση της ελληνικής γλώσσας. Οι μαθητές συμμετέχουν στις τάξεις αυτές μετά από εσωτερική αξιολόγηση σχετική με το επίπεδο γλωσσομαθειάς τους.
  • σύμφωνα με την νομοθεσία τα κριτήρια για την αξιολόγηση ενός μαθητή με μεταναστευτική εμπειρία διαφέρει την 1η και την 2η χρονιά που ο μαθητής βρίσκεται σε ελληνικό σχολείο και ακολουθεί την ίδια βαθμολογική κλίμακα με τους υπόλοιπους μαθητές από την 3η χρονιά και μετά.

Μπορούν να βασίζονται στη βοήθεια της διεύθυνσης του σχολείου και των εκπαιδευτικών που τους διδάσκουν. Οι δια ζώσης συναντήσεις με τους γονείς είναι σημαντικές και γίνονται με την βοήθεια διερμηνέα.

Από το ΙΕΠ – Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ – REFUGEE EDUCATION

«Ανοικτό Πρόγραμμα Σπουδών για τη διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας στις Τάξεις Υποδοχής (Τ.Υ.) Ι ΖΕΠ Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Πακέτο Καλωσορίσματος-Wellcome package