2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ

ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ – ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ Tηλ. 2591024967 mail@2gym-chrys.kav.sch.gr

Το Πυθαγόρειο θεώρημα στην αυλή του 2ου Γυμνασίου Χρυσούπολης

Δεκ 20198

Την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2019, οι μαθητές/τριες της Β γυμνασίου  απέδειξαν με γεωμετρικά σχήματα το πυθαγόρειο θεώρημα στην αυλή του σχολείου, δηλαδή ότι σε ένα ορθογώνιο τρίγωνο το τετράγωνο της υποτείνουσας ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο κάθετων πλευρών. Το πυθαγόρειο θεώρημα είναι ένα από τα πιο σημαντικά θεωρήματα που διδάσκονται τα παιδιά μας  και το οφείλουμε στον αρχαίο Έλληνα και φιλόσοφο Πυθαγόρα.

Στην αρχή παρακολούθησαν ένα ντοκιμαντέρ για τη ζωή και το έργο  του μεγάλου Έλληνα μαθηματικού και ένα βίντεο animation για το πως μπορούμε να αποδείξουμε το πυθαγόρειο θεώρημα. Στη συνέχεια  εφαρμόστηκε στην πράξη, στην αυλή του σχολείου. Οι μαθητές/τριες πήρανε τετράγωνα  χαρτόνια που αντιπροσώπευαν το τετραγωνικό μέτρο  και σχημάτισαν δύο τετράγωνα στις κάθετες πλευρές ενός ορθογωνίου τριγώνου. Στη συνέχεια με όλα τα χαρτόνια κατασκεύασαν ένα τετράγωνο με πλευρά την υποτείνουσα του ορθογωνίου τριγώνου. Δυστυχώς  αέρας τα χάλασε λίγο και τα παιδιά έπρεπε να κάθονται πάνω στα χαρτόνια για να μείνουν στη θέση τους.

Συγχαρητήρια στην εκπαιδευτικό κ. Κατιρτζή Αλεξάνδρα και στους μαθητές/τριες της Β΄Γυμνασίου!

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Β΄ΤΑΞΗ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ, Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Πυθαγόρειο θεώρημα στην αυλή του 2ου Γυμνασίου Χρυσούπολης

ΑΡΧΕΙΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Το 2ο Γυμνάσιο Χρυσούπολης ιδρύθηκε το 2014, με την την Αριθμ. 117393/Δ4/31-07-2014 Απόφαση του Υπουργείου Παιδείας.

Πρώτος διευθυντής του σχολείου και για τρεις μήνες διετέλεσε ο κ. Ιωάννης Παντελίδης. Τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους Διευθύντρια του σχολείου ορίστηκε η κ. Δήμητρα Καποδίστρια η οποία και έμεινε σε αυτήν τη θέση μέχρι και τη σχολική χρονιά 2016-2017.

Τη σχολική χρονιά 2017-2018 Διευθύντρια του σχολείου ορίστηκε η κ. Ολυμπία Τσορμπατζόγλου και η θητεία της λήγει στις 31-07-2022

Το σχολείο για ενάμιση χρόνο συστεγάστηκε με το 1ο  Γυμνάσιο Χρυσούπολης στο παλιό κτήριο του Γυμνασίου. Τον Ιανουάριο του 2016 και μετά την αποπεράτωση των εργασιών στο νέο κτήριο, περιοχή Προαστίου, το σχολείο μεταφέρθηκε στον νέο χώρο.

Τη σχολική χρονιά 2017-18 παραδόθηκε και το δεύτερο κτήριο όπου στεγάζονται  το κυλικείο, η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και κάποιες τάξεις του σχολείου.

Το σχολείο έχει διοργανώσει:  εκπαιδευτικές  εκδρομές στη Θεσσαλονίκη (Κινηματογραφικό Μουσείο, Πολεμικό Μουσείο, ΕΤ3), Νάουσα, Ν.Καρβάλη (Βιομηχανική Ρομποτική), Ξάνθη (Βιομηχανία Ροδόπη, Πλαστικά Θράκης), Καβάλα (1η Μαθητιάδα, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης).

Επίσης έχει αναλάβει προγράμματα, όπως Κινηματογραφική Λέσχη, Καβάλα – μία πόλη στη Λογοτεχνία και δράσεις όπως  Ποδηλασία-πεζοπορία (Τρέφομαι υγιεινά, αθλούμαι καθημερινά), επιδαπέδια παιχνίδια (φιδάκι, τρίλιζα, twister) και θεατρικό εργαστήρι σε συνεργασία με το Γενικό Λύκειο Χρυσούπολης.

Τέλος, το σχολείο διαθέτει βιβλιοθήκη με περισσότερα από 1000 βιβλία ο χώρος της οποίας διαμορφώνεται για να αφορά όχι μόνο τους μαθητές του σχολείου αλλά να γίνει ένας πολυχώρος πολιτισμού και δράσεων.

Δεκέμβριος 2019

ΩΡΑ

Σαν σήμερα

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη