Θετικά πρότυπα στην εκπαίδευση, ROLE MODELS, στο 2ο Γυμνάσιο Χρυσούπολης

Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2019, στα πλαίσια του πιλοτικού προγράμματος ROLE MODELS, οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης, υποδέχτηκαν και πήραν συνέντευξη, από την  Βιζντάν Αλήογλου, φοιτήτρια ελληνικής φιλολογίας και από την υπεύθυνη του προγράμματος Λύδια Μίτιτς,  καθηγήτρια στο Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης,τις οποίες και ευχαριστούμε θερμά!Το πιλοτικό πρόγραμμα ROLE MODELS, πραγματοποιείται από το  ΙΚΥ ως Εθνική Μονάδα διαχείρισης του Προγράμματος Erasmus+, σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, με συμμετοχή συγκεκριμένων σχολικών μονάδων της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης.

Το 2ο Γυμνάσιο Χρυσούπολης είναι το μοναδικό σχολείο που συμμετέχει από την Περιφερειακή Ενότητα Καβάλας, με υπεύθυνη την κ. Παπατζικάκη Μαρία, υποδιευθύντρια του σχολείου. Σκοπός του προγράμματος είναι η δημιουργία ενός δικτύου ατόμων «ROLE MODELS» τα οποία μπορούν να λειτουργήσουν ως πρότυπα και να εμπνεύσουν μαθητές, οι οποίοι κινδυνεύουν να εγκαταλείψουν το σχολείο λόγω καταγωγής ή κοινωνικής και οικονομικής θέσης και να οδηγηθούν σε κοινωνικό αποκλεισμό. Αυτό πετυχαίνεται μέσα από την ανάδειξη των προσωπικών τους βιωμάτων και τον τρόπο επίτευξης των στόχων τους, δημιουργώντας όραμα στα παιδιά, τονίζοντας τον σημαντικό και ιδιαίτερο ρόλο του σχολείου.