2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ

ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ – ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ Tηλ. 2591024967 mail@2gym-chrys.kav.sch.gr

Μαρ 202217

Μαθήτριες/τες του 2ου Γυμνασίου Χρυσούπολης όλων των τμημάτων συμμετέχουν σε πρόγραμμα με κεντρικούς άξονες τις επιστήμες της Αστρονομίας, της Κοσμολογίας και της Γεωλογίας.

4

Ο σκοπός του προγράμματος είναι η  γνωριμία του κόσμου μέσα από αυτές τις επιστήμες ώστε οι μαθητές τελικά να τον αγαπήσουν και να τον εκτιμήσουν περισσότερο, να μάθουν να το σέβονται και να το προστατεύουν.

Στα πλαίσια του προγράμματος αυτού πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Τετάρτη 16 Μαρτίου 2022 συνάντηση των μαθητών και συνέντευξη με τον διακεκριμένο Καθηγητή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Λέανδρο Περιβολαρόπουλο

Ο Καθηγητής Λεάνδρος Περιβολαρόπουλος είναι πρωτοπόρος στην κοσμολογική έρευνα διεθνώς με πλήθος ερευνητικών εργασιών και διακρίσεων.  Ηγείται της κοσμολογικής ομάδας του πανεπιστημίου Ιωαννίνων μέλος της οποίας είναι και η καθηγήτρια φυσικής του σχολείου μας και υποψήφια διδάκτορας κα. Φωτεινή Σκάρα.

2

Περισσότερες πληροφορίες για το πλούσιο έργο και βιογραφικό του μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα:

1 1

Οι μαθητές μας απεύθυναν  ερωτήσεις προς τον Καθηγητή οι οποίες τον εντυπωσίασαν για το πλήθος, το εύρος και περιεχόμενο τους. Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια.

Δυστυχώς όμως ήταν αδύνατο στο σύντομο χρόνο της δράσης να δοθούν απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα τους και ελπίζουμε σε μια μελλοντική συνάντηση αυτό να γίνει.

Ευχαριστούμε θερμά τον καθηγητή κ. Λέανδρο  Περιβολαρόπουλο  για την τιμή που μας έκανε να δεχτεί την πρόσκληση του σχολείου μας  και να μοιραστεί με τους μαθητές μας τις γνώσεις του.

Η συγκεκριμένη δράση υλοποιήθηκε με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών, Ολυμπία Τσορμπατζόγλου ΠΕ11 Φυσικής Αγωγής Διευθύντρια του σχολείου και Σκάρα Φωτεινή ΠΕ04.01 Φυσικός και υπεύθυνη του προγράμματος «Κοσμογονία».

Οι μαθητές του Σχολείου μας, που συμμετείχαν στη συνέντευξη, ήταν:

1 ΓΙΑΛΕΝΙΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ Α3
30 ΧΑΤΖΗΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ Α5
31 ΤΣΑΓΓΙΡΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Α2
32 ΜΠΑΝΤΑΝΗ ΔΗΜΗΤΡΑ Α4
από κάτω από: Α΄ΤΑΞΗ, Ανακοινώσεις, ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Β΄ΤΑΞΗ, Γ΄ΤΑΞΗ, Εκπαιδευτικά προγράμματα| με ετικέτα , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Συμμετοχή του 2ου Γυμνασίου Χρυσούπολης σε πρόγραμμα με κεντρικούς άξονες τις επιστήμες της Αστρονομίας, της Κοσμολογίας και της Γεωλογίας.

ΑΡΧΕΙΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Το 2ο Γυμνάσιο Χρυσούπολης ιδρύθηκε το 2014, με την την Αριθμ. 117393/Δ4/31-07-2014 Απόφαση του Υπουργείου Παιδείας.

Πρώτος διευθυντής του σχολείου και για τρεις μήνες διετέλεσε ο κ. Ιωάννης Παντελίδης. Τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους Διευθύντρια του σχολείου ορίστηκε η κ. Δήμητρα Καποδίστρια η οποία και έμεινε σε αυτήν τη θέση μέχρι και τη σχολική χρονιά 2016-2017.

Τη σχολική χρονιά 2017-2018 Διευθύντρια του σχολείου ορίστηκε η κ. Ολυμπία Τσορμπατζόγλου και η θητεία της λήγει στις 31-07-2022

Το σχολείο για ενάμιση χρόνο συστεγάστηκε με το 1ο  Γυμνάσιο Χρυσούπολης στο παλιό κτήριο του Γυμνασίου. Τον Ιανουάριο του 2016 και μετά την αποπεράτωση των εργασιών στο νέο κτήριο, περιοχή Προαστίου, το σχολείο μεταφέρθηκε στον νέο χώρο.

Τη σχολική χρονιά 2017-18 παραδόθηκε και το δεύτερο κτήριο όπου στεγάζονται  το κυλικείο, η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και κάποιες τάξεις του σχολείου.

Το σχολείο έχει διοργανώσει:  εκπαιδευτικές  εκδρομές στη Θεσσαλονίκη (Κινηματογραφικό Μουσείο, Πολεμικό Μουσείο, ΕΤ3), Νάουσα, Ν.Καρβάλη (Βιομηχανική Ρομποτική), Ξάνθη (Βιομηχανία Ροδόπη, Πλαστικά Θράκης), Καβάλα (1η Μαθητιάδα, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης).

Επίσης έχει αναλάβει προγράμματα, όπως Κινηματογραφική Λέσχη, Καβάλα – μία πόλη στη Λογοτεχνία και δράσεις όπως  Ποδηλασία-πεζοπορία (Τρέφομαι υγιεινά, αθλούμαι καθημερινά), επιδαπέδια παιχνίδια (φιδάκι, τρίλιζα, twister) και θεατρικό εργαστήρι σε συνεργασία με το Γενικό Λύκειο Χρυσούπολης.

Τέλος, το σχολείο διαθέτει βιβλιοθήκη με περισσότερα από 1000 βιβλία ο χώρος της οποίας διαμορφώνεται για να αφορά όχι μόνο τους μαθητές του σχολείου αλλά να γίνει ένας πολυχώρος πολιτισμού και δράσεων.

Μάρτιος 2022
 123456
78910111213
21222324252627
28293031

ΩΡΑ

Σαν σήμερα

6/8/1992: Η Βούλα Πατουλίδου κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο δρόμο των 100 μέτρων με εμπόδια, στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης.
Είναι το πρώτο χρυσό μετάλλιο στίβου που κατακτά η Ελλάδα σε Ολυμπιακούς Αγώνες μετά το 1912 και την επιτυχία του Κώστα Τσικλητήρα στο άλμα εις μήκος άνευ φόρας.

ΑΡΧΕΙΟ

Δεν υπάρχουν μελλοντικά γεγονότα.