“Σαρί Σαμπάν τότε … Χρυσούπολη τώρα” πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων 2020-2021

Την σχολική χρονιά 2020-2021, μαθήτριες/τές από το 2ο Γυμνάσιο Χρυσούπολης συμμετείχαν στο πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων, με τίτλο: «Σαρί Σαμπάν τότε…Χρυσούπολη τώρα».  Φωτογραφικό υλικό της Χρυσούπολης τώρα κατ΄ αντιπαραβολή με παλιότερες φωτογραφίες της ίδιας περιοχής., με υπεύθυνους εκπαιδευτικούς τους, κ. Αμορίδου Σοφία φιλόλογος, Ξανθόπουλος Γεώργιος τεχνολόγος και Τσορμπατζόγλου Ολυμπία φυσικής αγωγής και Διευθύντρια του σχολείου.

Οι παιδαγωγικοί στόχοι του προγράμματος:

1. Η Ιστορία παίρνει σάρκα και οστά και βιωματικά οι μαθητές έρχονται σε επαφή με την περιοχή στην οποία ζουν και την εξέλιξή της.
  2. Επαφή με παλιότερες γενιές και  με τα βιώματά τους.
  3. Ενεργοποίηση της φυσικής περιέργειας και διάθεσης συμμετοχής.
  4. Το μάθημα θα είναι κατανοητό ακόμα και σε μαθητές από διαφορετικά πολιτιστικά επίπεδα.
  5. Θα διευκολύνει τη σύνδεση που χρειάζεται να γίνει μεταξύ διαφόρων διδακτικών θεμάτων, αλλά και τη σύνδεση του μαθήματος με τη ζωή.
  6. Εξοικειώνει με την ομαδική εργασία.
  7. Δυναμώνει την ικανότητα του να βρίσκουν οι μαθητές  και να χρησιμοποιούν  πληροφορίες (έρευνα & εφαρμογή).
  8. Ξεπερνούν μαθησιακές δυσκολίες.
  9. Βοηθά τους μαθητές να αντιληφθούν βιωματικά ποιο είναι το νόημα της γνώσης και να κατανοήσουν βαθιά αυτό που μαθαίνουν.
  10. Χρήση φωτογραφικού υλικού.

Μπορείτε παρακάτω να δείτε έργο που δημιούργησαν μαθητές, με την υποστήριξη των υπεύθυνων καθηγητών.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους σας!