Το Πυθαγόρειο θεώρημα στην αυλή του 2ου Γυμνασίου Χρυσούπολης

Την Παρασκευή 29 Νοεμβρίου 2019, οι μαθητές/τριες της Β γυμνασίου  απέδειξαν με γεωμετρικά σχήματα το πυθαγόρειο θεώρημα στην αυλή του σχολείου, δηλαδή ότι σε ένα ορθογώνιο τρίγωνο το τετράγωνο της υποτείνουσας ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο κάθετων πλευρών. Το πυθαγόρειο θεώρημα είναι ένα από τα πιο σημαντικά θεωρήματα που διδάσκονται τα παιδιά μας  και το οφείλουμε στον αρχαίο Έλληνα και φιλόσοφο Πυθαγόρα.

Στην αρχή παρακολούθησαν ένα ντοκιμαντέρ για τη ζωή και το έργο  του μεγάλου Έλληνα μαθηματικού και ένα βίντεο animation για το πως μπορούμε να αποδείξουμε το πυθαγόρειο θεώρημα. Στη συνέχεια  εφαρμόστηκε στην πράξη, στην αυλή του σχολείου. Οι μαθητές/τριες πήρανε τετράγωνα  χαρτόνια που αντιπροσώπευαν το τετραγωνικό μέτρο  και σχημάτισαν δύο τετράγωνα στις κάθετες πλευρές ενός ορθογωνίου τριγώνου. Στη συνέχεια με όλα τα χαρτόνια κατασκεύασαν ένα τετράγωνο με πλευρά την υποτείνουσα του ορθογωνίου τριγώνου. Δυστυχώς  αέρας τα χάλασε λίγο και τα παιδιά έπρεπε να κάθονται πάνω στα χαρτόνια για να μείνουν στη θέση τους.

Συγχαρητήρια στην εκπαιδευτικό κ. Κατιρτζή Αλεξάνδρα και στους μαθητές/τριες της Β΄Γυμνασίου!