2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ

ΡΗΓΑ ΦΕΡΑΙΟΥ – ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ Tηλ. 2591024967 mail@2gym-chrys.kav.sch.gr

Σεπ 201925

Με αφορμή την έναρξη του νέου σχολικού έτους, σήμερα Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2019, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου Γυμνασίου Χρυσούπολης, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική δράση, σε θέματα πυρασφάλειας και μέτρα προστασίας από τον σεισμό.

Με τη συνδρομή της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Νέστου, ο υποδιοικητής κ. Παπαλάμπρου, τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά, ενημέρωσε μαθητές και εκπαιδευτικούς για τη Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου και των πυρκαγιών στις Σχολικές Μονάδες και σε χώρους όπου βρίσκονται άνθρωποι (σπίτι, εργασιακό χώρο κ.λ.π.).

Η απόκτηση γνώσεων για τη σωστή αντιμετώπιση του φαινομένου του σεισμού, σε μία χώρα με συνεχή σεισμική δραστηριότητα όπως η Ελλάδα, πρέπει να ξεκινά από την οικογένεια και τα σχολικά χρόνια.

Επίσης,  μέσα από την ιστοσελίδα του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και  Προστασίας (Ο.Α.Σ.Π.) http://www.oasp.gr/ οι μαθητές, γονείς και όλοι οι Έλληνες πολίτες μπορούν να ενημερωθούν για τα μέτρα πρόληψης και αντιμετώπισης του σεισμικού κινδύνου.

από κάτω από: Α΄ΤΑΞΗ, ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Β΄ΤΑΞΗ, Γ΄ΤΑΞΗ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ενημερωτική δράση σε θέματα πυρασφάλειας και μέτρα προστασίας για την αντιμετώπιση σεισμικού κινδύνου.

ΑΡΧΕΙΟ

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Το 2ο Γυμνάσιο Χρυσούπολης ιδρύθηκε το 2014, με την την Αριθμ. 117393/Δ4/31-07-2014 Απόφαση του Υπουργείου Παιδείας.

Πρώτος διευθυντής του σχολείου και για τρεις μήνες διετέλεσε ο κ. Ιωάννης Παντελίδης. Τον Δεκέμβριο του ίδιου έτους Διευθύντρια του σχολείου ορίστηκε η κ. Δήμητρα Καποδίστρια η οποία και έμεινε σε αυτήν τη θέση μέχρι και τη σχολική χρονιά 2016-2017.

Τη σχολική χρονιά 2017-2018 Διευθύντρια του σχολείου ορίστηκε η κ. Ολυμπία Τσορμπατζόγλου και η θητεία της λήγει στις 31-07-2022

Το σχολείο για ενάμιση χρόνο συστεγάστηκε με το 1ο  Γυμνάσιο Χρυσούπολης στο παλιό κτήριο του Γυμνασίου. Τον Ιανουάριο του 2016 και μετά την αποπεράτωση των εργασιών στο νέο κτήριο, περιοχή Προαστίου, το σχολείο μεταφέρθηκε στον νέο χώρο.

Τη σχολική χρονιά 2017-18 παραδόθηκε και το δεύτερο κτήριο όπου στεγάζονται  το κυλικείο, η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων και κάποιες τάξεις του σχολείου.

Το σχολείο έχει διοργανώσει:  εκπαιδευτικές  εκδρομές στη Θεσσαλονίκη (Κινηματογραφικό Μουσείο, Πολεμικό Μουσείο, ΕΤ3), Νάουσα, Ν.Καρβάλη (Βιομηχανική Ρομποτική), Ξάνθη (Βιομηχανία Ροδόπη, Πλαστικά Θράκης), Καβάλα (1η Μαθητιάδα, Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης).

Επίσης έχει αναλάβει προγράμματα, όπως Κινηματογραφική Λέσχη, Καβάλα – μία πόλη στη Λογοτεχνία και δράσεις όπως  Ποδηλασία-πεζοπορία (Τρέφομαι υγιεινά, αθλούμαι καθημερινά), επιδαπέδια παιχνίδια (φιδάκι, τρίλιζα, twister) και θεατρικό εργαστήρι σε συνεργασία με το Γενικό Λύκειο Χρυσούπολης.

Τέλος, το σχολείο διαθέτει βιβλιοθήκη με περισσότερα από 1000 βιβλία ο χώρος της οποίας διαμορφώνεται για να αφορά όχι μόνο τους μαθητές του σχολείου αλλά να γίνει ένας πολυχώρος πολιτισμού και δράσεων.

Σεπτέμβριος 2019

ΩΡΑ

Σαν σήμερα

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

ΑΡΧΕΙΟ