Μάθημα ιστορίας μέσα από την τέχνη.

Σήμερα, Δευτέρα, 22 Νοεμβρίου 2021 το μάθημα ιστορίας της Γ΄ τάξης για
την Ελληνική Επανάσταση του 1821 έγινε στη Δημοτική Πινακοθήκη Δ. Μυταρά με
την καθηγήτριά τους κ. Ευαγγελία Βασιλείου.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες γνώρισαν έργα των μαθητών και μαθητριών του Εργαστηρίου Τέχνης Μυταρά από τη θεματική ενότητα «200 χρόνια από
την Ελληνική Επανάσταση του 1821»
Η έκθεση περιελάμβανε έργα ζωγραφικής με διαφορετικές τεχνοτροπίες και κολάζ καθώς και έργα της ομάδας γλυπτικής του Εργαστηρίου Τέχνης.
Με την εξαιρετική ξενάγηση της κ. Αμαλίας Καλαθέρη και της κ. Βασιλικής Λοβέρδου οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να αντλήσουν πληροφορίες και ιστορικές γνώσεις με αφορμή την Τέχνη και να
προβληματιστούν σχετικά. Παράλληλα η επίσκεψη αποτέλεσε πηγή έμπνευσης και τροφοδότησε τη φαντασία τους για να σχεδιάσουν και να δημιουργήσουν τα δικά τους πρωτότυπα έργα βιώνοντας την Ελληνική Επανάσταση του 1821 μέσα από την Τέχνη.
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα το Εργαστήρι Τέχνης για την εμπειρία αυτής της ωραίας έκθεσης και κυρίως την κ. Αμαλία Καλαθέρη και την κ. Βασιλική Λοβέρδου για την θερμή φιλοξενία και την κατατοπιστική ξενάγησή τους.