«Η ομπρέλα της ειρήνης» – θεατρική παράσταση στο 2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας

«Η ομπρέλα της ειρήνης»

Διασκευή του παραμυθιού  «Το πολύχρωμο παιδί» του Νίκου Μιχαλόπουλου

«Άνθρωπος. Μονόχρωμος ή πολύχρωμος, δεν έχει σημασία. Απλώς, άνθρωπος!»

Την Παρασκευή 26 Μαΐου οι μαθήτριες και οι μαθητές του σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση με τίτλο «Η οπρέλα της ειρήνης» από τις μαθήτριες και τους μαθητές του Τμήματος Ένταξης.

Ένα πολύχρωμο παιδί στο σώμα του έκλεινε όλες τις φυλές: σώμα που στηρίζεται σε μαύρα πόδια, δουλεύει με κίτρινα χέρια, αναπνέει σε κόκκινο σώμα, μιλά και να γελά με το λευκό του πρόσωπο.

Μήπως τελικά ένας πολύχρωμος ανάμεσα σε μονόχρωμους ανθρώπους, που όμως έχουν τα χρώματά του δεν είναι τελικά και τόσο διαφορετικός; Αλλά κι αν είναι, σίγουρα αυτό δεν είναι και τόσο κακό!

Πόσο διαφορετικοί είμαστε ή πόσο ίδιοι τελικά όλοι οι άνθρωποι;

Μέσα από το θεατρικό διδαχθήκαμε το σεβασμό απέναντι στη διαφορετικότητα, την αξία της ειρήνης και της φιλίας, καθώς και την ανάγκη να μάθουμε όλοι μας να αντιμετωπίζουμε τους φόβους μας.

Το θεατρικό ξεκίνησε με το τραγούδι «Σκέψου», σε στίχους της μαθήτριας της Γ΄Γυμνασίου Δήμητρας Πόγκα και μουσική επένδυση του καθηγητή κου Σκαράκη Παναγιώτη.

«Συρία, Ουκρανία, Ελλάδα, Αφρική, όλοι είμαστε ίδιοι μα και ξεχωριστοί!»

Ένας κύκλος με όλα τα παιδιά και όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας έκλεισε την παράσταση.

«Αν όλα τα παιδιά της Γης πιάναν γερά τα χέρια, κορίτσια–αγόρια στη σειρά και στήνανε χορό, ο κύκλος θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλος κι ολόκληρη τη γη μας θα αγκάλιαζε θαρρώ…» είχε γράψει ο Γιάννης Ρίτσος.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές του ΤΕ αφιέρωσαν την παράσταση στην Διευθύντρια του σχολείου μας:

«Το θεατρικό το αφιερώνουμε στην Διευθύντρια του σχολείου μας, την διευθύντρια της καρδιάς μας κα Κατερίνα, που από την πρώτη μέρα της σχολικής χρονιάς μας διδάσκει ότι:

Είμαστε όλες και όλοι ισότιμοι

Είμαστε σε ένα σχολείο που θέλει ευτυχισμένα και χαρούμενα παιδιά!

Την ευχαριστούμε πολύ!»

Σας περιμένουμε και πάλι την επόμενη σχολική χρονιά με ένα νέο θεατρικό, εμπνευσμένο πάλι από τις μαθήτριες και τους μαθητές!

Οι εκπαιδευτικοί του ΤΕ:

Καραχάλιου Ευγενία Μαθηματικός

Ματσαρίδου Εύα Φιλόλογος

Το βίντεο της παράστασης.

Καλή πρακτική: Δράση θεατρικής παράστασης ” Η ομπρέλα της ειρήνης”.

Φωτογραφίες από την παράσταση

εικόνα Viber 2023 05 29 06 34 54 182 εικόνα Viber 2023 05 29 06 35 07 396 εικόνα Viber 2023 05 29 06 35 21 739 εικόνα Viber 2023 05 29 06 35 36 546 εικόνα Viber 2023 05 29 06 35 58 975