Τρίτη μέρα στο Bagno A Ripoli: Συνάντηση με τον δήμαρχο της πόλης, αθλητικές δραστηριότητες και μαθήματα ιταλικών

Φύγαμε γύρω στις 8:30 π.μ. από τον ξενώνα και περπατήσαμε στο δημαρχείο Bagno A Ripoli. Εκεί μας υποδέχτηκε ο δήμαρχος και έκανε χαιρετισμό. Υπενθύμισε τη σημασία της ευρωπαϊκής οικοδόμησης για τη διασφάλιση της ειρήνης στην Ευρώπη. Μας ενθάρρυνε να ανταλλάξουμε και να μοιραστούμε στο πλαίσιο αυτού του έργου Erasmus, προκειμένου να γνωριστούμε καλύτερα, ώστε να δημιουργήσουμε διαρκείς δεσμούς. Μας έδωσε ένα βιβλίο για την πόλη. Μετά πήραμε ένα λεωφορείο για να πάμε στον ποταμό Άρνο. Φτιάξαμε δύο γκρουπ: το ένα θα έκανε ράφτινγκ και το άλλο θα έπαιζε τένις στα γήπεδα που ήταν κοντά. Ξεκινήσαμε με ράφτινγκ για μια ώρα, μετά πήγαμε να παίξουμε τένις με τους άλλους μαθητές. Το μεσημέρι, φάγαμε ζυμαρικά, με κοτόπουλο και πατάτες. Στο τραπέζι ήμασταν με Τσέχους και Ιταλούς. Στη συνέχεια πήραμε το λεωφορείο για να κάνουμε μάθημα ιταλικών στο σχολείο. Ήμασταν σε μικρές ομάδες και μπορέσαμε να μάθουμε τα βασικά των ιταλικών όπως “buongiorno”, “buonasera”, “Io me chiamo…”. Τέλος, το βράδυ φάγαμε με ιταλικές οικογένειες. Ήταν πραγματικά καλό.

σεϊτζίν

Συνάντηση με τον δήμαρχο Bagno a Ripoli