Μαρ 22

Το 2ο Γυμνασίου Χαλκίδας στο 4ο Πανελλήνιο Θεολογικό Μαθητικό Συνέδριο στο Ηράκλειο Κρήτης

Η εκπαιδευτική  επίσκεψη  των μαθητών/τριών 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας στο 4ο Πανελλήνιο Θεολογικό Μαθητικό Συνέδριο στο Ηράκλειο Κρήτης ολοκληρώθηκε με απόλυτη επιτυχία.

Η παρουσία των μαθητών/τριών με τρείς εισηγήσεις και τρία εικαστικά έργα στο Συνέδριο και η παρακολούθηση των εισηγήσεων μαθητών/τριών από σχολεία άλλων περιοχών της χώρας ήταν ιδιαίτερα εποικοδομητική. Οι μαθητές επισκέφθηκαν και ξεναγήθηκαν την παλιά πόλη των Χανίων , το ενετικό λιμάνι, τη δημοτική αγορά, τους τάφους των Βενιζέλων, την παλιά πόλη του Ρεθύμνου, τον αρχαιολογικό χώρο της Κνωσού, το ιστορικό κέντρο του Ηρακλείου ,το αρχαιολογικό μουσείο και το ενυδρείο της πόλης.

Έτσι ικανοποιήθηκαν στο μέγιστο βαθμό οι εκπαιδευτικοί στόχοι όχι μόνο οι γνωστικοί αλλά και οι γενικότεροι παιδαγωγικοί και ψυχαγωγικοί.