Μαθητές συμμετείχαν στις εργασίες συντήρησης παραδοσιακού σκάφους στη Χαλκίδα

1 Δεκεμβρίου 2016, 13:36

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+

Μαθητές του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας, μαζί με μαθητές από τις χώρες Γερμανία, Λιθουανία, Σλοβακία, Τουρκία, επισκέφτηκαν το παραδοσιακό εργαστήριο του “Πρωτέα”, στο ναυπηγείο “Νεώσικος” και συμμετείχαν στις εργασίες συντήρησης ενός παραδοσιακού σκάφους.

egn-1

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ που υλοποιείται από το 2016 έως το 2019 με τίτλο “Επαγγελματικός Προσανατολισμός και σχεδιασμός ζωής σε μια κινούμενη πραγματικότητα.”

Οι μαθητές με την καθοδήγηση του ναυπηγού και Αντιπροέδρου του Συλλόγου “Πρωτέας”  Νικόλα Βλαβιανού, είχαν την ευκαιρία να δουν επίσης και να πληροφορηθούν για την κατασκευή παραδοσιακού σκάφους  τύπου «Τσερνίκι».egn-2

Οι μαθητές με την λήξη του προγράμματος έλαβαν βεβαιώσεις παρακολούθησης καθώς και αναμνηστικές αφίσες.

Άρθρο από την egnomi.gr