Επίσκεψη του σχολείου μας στην έκθεση «Η Βιομηχανία στη Χαλκίδα: Κτίρια, Προϊόντα, Άνθρωποι»

Το 2ο Γυμνάσιο Χαλκίδας επισκέφθηκε στις 3-10-2014 στο κτίριο της Ο.Λ.Ν.Ε. (πρώην Βότρυς) την έκθεση «Η Βιομηχανία στη Χαλκίδα: Κτίρια, Προϊόντα, Άνθρωποι».

DSCN1320

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας αναγνώρισαν βιομηχανίες στις οποίες εργάσθηκαν συγγενείς τους και ενθουσιάστηκαν με την παρουσίαση αντικειμένων με συλλεκτική αξία, όπως και από την παρακολούθηση διαφήμισης της βιομηχανίας ΣΙΤΩ της δεκαετίας του 1960.

Όλοι οι μαθητές/τριες έλαβαν εκπαιδευτικό υλικό σχετικά με την γεωγραφική κατανομή των βιομηχανιών, την παραγωγή των προϊόντων, τη σχέση προϊόντων με πρώτες ύλες της περιοχής κ.ά. Η επεξεργασία του υλικού πρόκειται να πραγματοποιηθεί σε ένα ευρύτερο πλαίσιο, μέσα από πολιτιστικό πρόγραμμα του σχολείου μας για την σχολική χρονιά 2014-2015 με θέμα: «Η Βιομηχανία στη Χαλκίδα: Κτίρια, Προϊόντα, Άνθρωποι» και υπεύθυνη καθηγήτρια την , η οποία συμμετείχε στην οργανωτική επιτροπή της έκθεσης.

DSCN1306

DSCN1309