Πρόγραμμα Comenius: 5η συνάντηση στην Ουγγαρία

Από 18 ως 22 Μαρτίου, οι πέντε χώρες – Γερμανία, Ουγγαρία, Σλοβακία, Λιθουανία, Ελλάδα – θα συναντηθούν για πέμπτη φορά στα πλαίσια του προγράμματος Comenius με θέμα «Το Πάσχα».

Η Ουγγαρία φιλοξενεί την συνάντηση αυτή.  Κάθε αποστολή θα παρουσιάσει ήθη, έθιμα, εδέσματα, χορούς  και γενικά τον τρόπο εορτασμού του Πάσχα. Με δρώμενα εκπαιδευτικοί και μαθητές θα παρουσιάσουν τον εορτασμό, την σημασία, τις διαφορές και τα κοινά σημεία.

Το πρόγραμμα της συνάντησης έγινε γνωστό στις οικογένειες των μαθητών και μαθητριών  από την υπεύθυνη του προγράμματος κ. Πίσχινα και είναι το παρακάτω:

Πρόγραμμα 5ης συνάντησης του προγράμματος Comenius

Η πτήση μας είναι Δευτέρα, 18. Μαρτίου από Αθήνα με την Austrian AirlinesOS 802 στις 14.55, άφιξη στη Βιέννη 16.25 τοπική ώρα. Από το αεροδρόμιο της Βιέννης θα επιβιβασθούμε σε Λεωφορείο  (περίπου 1.30 ώρες). Στο Györ πόλη της Ουγγαρίας θα μας περιμένουν για να μας παραλάβουν γονείς, συμμαθητές/τριες και καθηγητές του σχολείου της Ουγγαρίας, ώστε να οδηγηθούμε όλοι στις οικογένειες που θα μας φιλοξενήσουν.

Τρίτη, 19. Μαρτίου 2013

7.20 Αναχώρηση με το σχολικό λεωφορείο από το  Györsag. Το μάθημα ξεκινά στις 07.50.

9.00 Υποδοχή των αντιπροσωπειών από τον διευθυντή Robert Ferenczi. Γνωριμία με τη χώρα μας. «Εθνικές Εορτές στην Ελλάδα» Η ταινία από την παραμονή μας στην Ελλάδα.

10.00 Πάσχα στην Ουγγαρία

10.15 Ήθη και Έθιμα στην Ουγγαρία. Διάφορες τεχνικές για βαφή αυγών.

12.00 Επιστροφή στο Györ. Μεσημεριανό φαγητό σε ένα εστιατόριο του Györ.

14.00 Γνωριμία με την πόλη Györ.

Τετάρτη, 20. Μαρτίου 2013

09.00 Το Εκπαιδευτικό Σύστημα στην Ουγγαρία. Εργασίες Προγράμματος, Έκθεση φωτογραφίας με τα ήθη και έθιμα του Πάσχα.

10.00 Παρουσιάσεις των αντιπροσωπειών.

13.00 Φαγητό στο σχολείο.

14.00 Εργασίες Προγράμματος

16.00 Εκδρομή στην Pannonhalma: Μοναστήρι 1000 ετών που θεωρείται Παγκόσμια Πολιτιστική Κληρονομιά.

Πέμπτη, 21. Μαρτίου 2013

8.00 Εκδρομή στη Βουδαπέστη.

18.00 Αξιολόγηση της συνάντησης τους Προγράμματος

Αποχαιρετιστήριο στο Πολιτιστικό κέντρο του χωριού

Παρασκευή, 22. Μαρτίου 2013

06.00 Αναχώρηση από το Györ.

Πτήση OS – 801  ώρα αναχώρησης από  Βιέννη 10.20 ώρα Αυστρίας.

Άφιξη στο αεροδρόμιο της Αθήνας Ελευθέριος Βενιζέλος ώρα 13.30 ώρα Ελλάδος.