Νοέ 29

Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων 2012 – 13

Ξεκίνησαν και για το φετινό σχολικό έτος τα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων στο σχολείο μας. Συγκεκριμένα εκπονούνται τα παρακάτω προγράμματα:

1. Comenius: « Η Ευρώπη συναναπτύσσεται – στη διαμόρφωση των εορταστικών ηθών και εθίμων», Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα με σύμπραξη σχολείων από: Ελλάδα, Γερμανία, Σλοβακία, Ουγγαρία και Λιθουανία.
  2. «Click… στην Ιστορία», Πολιτιστικό Πρόγραμμα με το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, όπου θα μελετηθούν πτυχές της τοπικής ιστορίας της Χαλκίδας.
  3. «Η ιστορίου του 2ου Γυμνασίου Χαλκίδας», Πολιτιστικό Πρόγραμμα με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 50 χρόνων όπου το σχολείο μας βρίσκεται σε αυτό το κτίριο.
  4. «Τοπικά Προϊόντα: Σύκα – Βότανα και Αρωματικά Φυτά», Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με συμμετοχή στο eTwinning Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα: «Traditional Mediterranean Cuisine» και σχολεία από Ελλάδα, Κύπρο, Μάλτα.

Εκπαιδευτικοί και μαθητές ξεκίνησαν με μεγάλο ενθουσιασμό και σύντομα θα αναρτηθούν νέα από κάθε πρόγραμμα!