ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – COMENIUS 2013-2015

To 20 Γυμνάσιο Ασπροπύργου συμμετέχει σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα.  Oμάδα έξι σχολείων που εργάζονται σε ένα πρόγραμμα Comenius: Επαγγελματικά πεδία στην Ευρώπη Berufsfelder In Europa“.
Το έργο υποστηρίζει τους μαθητές σε επαγγελματικό προσανατολισμό. Οι μαθητές ερευνούν  επαγγελματικά πεδία στην περιοχή τουςΕπιπλέον, οι δεξιότητες που είναι απαραίτητες για το εργατικό δυναμικό σε κάθε ευρωπαϊκή χώρα θα πρέπει να αναπτυχθούν ανάλογα με τις τρέχουσες οικονομικές ανάγκες. Ελπίζουμε ότι η κοινή επαγγελματική κατευθυντήρια γραμμή για την Ευρώπη στο σύνολό της θα αναπτυχθεί μέχρι το τέλος του έργου. Δεξιότητες για μελλοντικές ευκαιρίες απασχόλησης πρέπει να λαμβάνονται μέσω της διορατικότητας σε  διάφορα επαγγελματικά πεδία σε ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Ένωση. Η προθυμία να μετεγκατασταθούν για μελλοντική απασχόληση  θα προωθηθεί μέσω επισκέψεων των χωρών μελών και ενημέρωση σχετικά με τις ευκαιρίες απασχόλησης των διαφόρων χωρών εταίρων.
Ελπίζουμε να το καταφέρουμε αυτό.

Επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα του προγράμματος που ανέπτυξε το σχολείο μας: