Σεμινάριο Σκοποβολής εκπαιδευτικών Φυσικής Αγωγής στην Σκοποβολή

Στις 31/1/17 πραγματοποιήθηκε βιωματικό σεμινάριο με αντικείμενο δραστηριότητας: την ενημέρωση για το Ολυμπιακό άθλημα της  Σκοποβολής  και  την  δυνατότητα  γνωριμίας των μαθητών/τριών  με αυτό (Θεωρία). Πρακτική εξάσκηση στο αεροβόλο  πιστόλι  και τουφέκι  σταθερού στόχου. Ο στόχος της δραστηριότητας είναι η  επιμόρφωση  των εκπαιδευτικών Φυσικής  Αγωγής  στο  Ολυμπιακό άθλημα της  Σκοποβολής, με στόχο την ένταξή  του  στο μάθημα της  Φυσικής Αγωγής.

Διοργανώτρια ήταν η Κωνσταντινίδου Ξανθή -Σχολική Σύμβουλος Φυσικής Αγωγής με επιμορφωτή τον Χρηστουηλίας Ιωάννης, εκπ/κός Φυσικής Αγωγής-Διδάσκων ΣΕΦΑΑ ΔΠΘ.

Τόπος σεμιναρίου: Σκοπευτήριο Σκοπευτικού Ομίλου Αλεξανδρούπολης

Ένα ωραίο ολυμπιακό άθλημα με 15 ολυμπιακά αγωνίσματα, εκ των οποίων περιλαμβάνει τουφέκι, πιστόλι, πυροβόλα όπλα σε ακίνητο στόχο. Ας μην ξεχνάμε το χάλκινο και το χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο της Άννας Κορακάκη στην Ολυμπιάδα του Ρίου στο άθλημα της σκοποβολής.