MAKE ME A EUROPEAN – eTwinning Project

Το έργο επικεντρώνεται στις ευρωπαϊκές αξίες και στην ανάπτυξη της ευρωπαϊκής ταυτότητας. Οι μαθητές μαθαίνουν για τις θεμελιώδεις αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης: σεβασμός της ανθρώπινης αξιοπρέπειας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ελευθερία, δημοκρατία, ισότητα και κράτος δικαίου. Γνωρίζουν ότι αυτές οι αξίες ενώνουν τα κράτη μέλη. Οι μαθητές διερευνούν την εθνική τους ταυτότητα, συνειδητοποιούν διαφορετικά έθνη που οικοδομούν την ευρωπαϊκή κοινότητα και αναπτύσσουν την αίσθηση ότι ανήκουν στην ευρωπαϊκή κοινότητα στο σύνολό της. Μαθαίνουν να εκτιμούν την ποικιλομορφία της ζωής στην Ευρώπη.

ΣΤΟΧΟΙ

– Να βοηθηθούν οι μαθητές να προσδιορίσουν τις ευρωπαϊκές βασικές αξίες και να διερευνήσουν τρόπους ενσωμάτωσής τους στην καθημερινότητά τους.

– Να καθορίστε την εθνική τους ταυτότητα

– Να αναπτύξουν ευρωπαϊκή ταυτότητα

– Να αναζητήσουν πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο οικοδόμησης της εθνικής ταυτότητας.

– Να αναδείξουν πώς η ποικιλομορφία εμπλουτίζει τον τρόπο ζωής, τον πολιτισμό και τους ανθρώπους της Ευρώπης.

– Τελειοποίηση της αποτελεσματικής επικοινωνίας στα αγγλικά

Οι χώρες που συμμετέχουν , είναι: Ελλάδα, Ιταλία, Κροατία, Πορτογαλία, Τουρκία, Ρουμανία

The project focuses on European values and the development of European identity. Pupils learn about European Union’s fundamental values: respect for human dignity and human rights, freedom, democracy, equality and the rule of law. They learn that these values unite all the member states values. Pupils explore their national identity, become aware of different nations that build the European community and develop the sense of belonging to the European community as a whole. They learn to appreciate the diversity of life in the Europe.

OBJECTIVES

– Help pupils to identify the European core values and explore ways to integrate them into their everyday life.
– Define their national identity
– Develop the European identity
– Search for information about how the national identity was built.
– Demonstrate how diversity enriches the way of life, culture and people of Europe.
– Effective communication in English

The participating countries are: Greece, Italy, Croatia, Portugal, Turkey, Romania