Σαμοθράκη…. Έβερεστ.. Higher Than Everest..

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Αλεξανδρούπολης, όπου οι μαθητές παρακολούθησαν διάλεξη της πρώτης Ελληνίδας που κατάφερε να φτάσει κοντά στην ψηλότερη κορυφή του κόσμου στο Έβερεστ, την Αλεξανδρουπολίτισσα Κική Τσακαλδήμη. Η διάλεξη είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αφού οι μαθητές αποκόμισαν πολλές γνώσεις για τη φύση και την άσκηση, την πεζοπορία, την ορειβασία, αλλά και το κυριότερο, για το πώς μπορούν «βήμα – βήμα» να πραγματώσουν τους στόχους και τα όνειρά τους.

Επίσης, τα παιδιά κατάλαβαν με ποιο τρόπο εμπλέκονται διαφορετικές επιστήμες – ειδικότητες στην προσπάθεια ανάβασης σε ένα ψηλό βουνό: Η Φυσική Αγωγή συσχετίζεται με την προετοιμασία και φυσική κατάσταση του οργανισμού, η Φυσική με τις υψομετρικές διαφορές, την πυκνότητα του οξυγόνου, τις καιρικές συνθήκες και τη βαρομετρική πίεση, ενώ η Χημεία – Βιολογία με την αντίδραση του οργανισμού σε υψόμετρο ή τον εγκλιματισμό και τη βιοχημική αντίδρασή του σε ειδικές συνθήκες επιβίωσης.