3η Γιορτή Παραδοσιακών Χορών

DSC_0865Στις 24/3/2016 στο δημοτικό θέατρο της Αλεξανδρούπολης πραγματοποιήθηκε η 3η γιορτή παραδοσιακών χορών Γυμνασίων – Λυκείων. Έλαβαν μέρος 13 σχολεία και παρουσιάστηκαν 14 χορευτικές ομάδες.

Το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης παρουσίασε 2 Μικρασιάτικους χορούς (4 μάτια 2 καρδιές, Γεωργίτσα) και 2 Ποντιακούς (Ομάλ και Τρία τι Κότσαρι). Αφιερώνουμε τους χορούς μας στους Πρόσφυγες.

Στόχος της διοργάνωσης αυτής  που πλέον αποτελεί θεσμό  είναι :

1. Η ανάδειξη του Λαϊκού Πολιτισμού του τόπου μας &
  2. Η διατήρηση και αναβίωση μουσικοχορευτικών δεδομένων, με την ενεργό συμμετοχή των μαθητών μέσω του σχηματισμού χορευτικών ομάδων σε σχολικό επίπεδο

Έλαβαν μέρος τα παρακάτω σχολεία :

1ο , 2ο , 3ο , 4ο  Γ/σια Αλεξ/πολης , Γ/σιο Άνθειας ,  Ειδικό  Σχολείο Αλεξ/πολης ,   1ο , 2ο , 4ο  ΓΕΛ Αλεξ/πολης ,  ΓΕΛ Διδ/χου & ΕΠΑΛ Ορ/δας.

Π..Ρ..Ο..Σ…Φ..Υ..Γ..Α..Σ

Μία λέξη όπου αρχίζει με Π..όνο και οι αφηγήσεις του,  Ρ..αγίζουν καρδιές. Μας θυμίζει ότι το Ο..ξυγόνο είναι παντού το ίδιο και έχει την ίδια Σ..ημασία για όλους. Κρύβει βαθιά μέσα του την Φ..υγή απομακρύνοντας τους ανθρώπους από τα παιδικά  μονοπάτια και τα σοκάκια των παιχνιδιών,  μη γνωρίζοντας το Ύ..στερα. Γεννιέται η ερώτηση Γ..ιατί;, γιατί η Α..γάπη έγινε μίσος.., γιατί ο πόνος, το δράμα, η πείνα γίνεται Σ..ιωπή..  Δεν ξεχνώ.. δεν ξεχνώ… είμαι και εγώ παιδί, εγγόνι,  προσφύγων.

Έλαβαν μέρος: Αυλωνίτη Δήμητρα Γ1, Βασιλείου Μιχαέλα- Ερμιόνη Β1, Βενετόπουλος Νίκος Γ1, Γιαντσελίδου Ειρήνη Γ4, Ελευθεριάδου Μαρία Γ4, Καραμιχάλη Χριστίνα Γ1, Κόρακας Παναγιώτης Β3, Μπηλιώνη Κων/να Γ3, Νταματίδου Χρύσα Γ1, Παναγιωτίδης Ηρακλής Γ4, Παπαδημητρίου Ιωάννα Γ4, Πολυχρονίδου Βάνια Γ4, Πετρούδα Μαρίνα Β4, Ρετζί Σταύρος Γ4, Σαλαγιάννης Κώστας Β4, Σαλαγιάννη Λουκία Γ4, Σιμσίρη Σοφία Β5, Στεφάνογλου Βαλεντίνα Μαρίνα Γ4, Τοψίδου Μαριάνα Β5, Τσιρτσίδης Νάσος Γ4.

Ευχαριστούμε τα παιδιά για την συμμετοχή τους, τους εκπαιδευτικούς των σχολείων και το γραφείο Φυσικής Αγωγής για την διοργάνωση.

Φωτογραφίες..

DSC_0796 DSC_0801 DSC_0802 DSC_0849 DSC_0863  DSC_0867