Εκπαιδευτική Εκδρομή, 3-5 Πηγάδια (Νάουσα 4-5/03/2016)

DSC_0288Στις 4 και 5 Μαρτίου 2016 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στα 3-5 Πηγάδια Νάουσας. Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του project “Φύση και Άσκηση” εκπληρώνοντας τους στόχους του μαθήματος (επαφή του μαθητή με το βουνό, διδασκαλία χειμερινών σπορ, διαβίωση). Έλαβαν μέρος τα τμήματα Β3 και Β5. Την πρώτη ημέρα κάναμε πεζοπορία στο όρος Βέρμιο (κανόνες ασφαλείας πεζοπορίας, εξοικείωση με την φύση, φυσικά χιονοπόλεμο).

Μάθημα σκι δεν πραγματοποιήθηκε λόγω έλλειψης χιονιού. Διαβίωση στο καταφύγιο του χιονοδρομικού κέντρου. Ανάβαση στην κορυφή του Βερμίου (2005 μ.) με αναβατήρα, μαθαίνοντας την περιοχή γύρω από το βουνό (Θερμαϊκός κόλπος, όρος Τζένα, Καιμακτσαλάν, Μπάνσκο, Όλυμπος). Εγκλιματισμός στα 1400 μ. στο καταφύγιο. Ευχαριστούμε τα παιδιά για την άψογη συμπεριφορά τους καθόλα την διάρκεια της εκδρομής.

Ευχαριστούμε την κ. Κουτρούλα Ελένη (ΠΕ02) για την πολύτιμη βοήθεια ως συνοδός στην παραπάνω εκδρομή.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Βαλάσης Νικόλαος (ΠΕ11) – Διευθυντής σχολείου

Αγιαννιτόπουλος Αλέξιος (ΠΕ11) – Καθηγητής Φυσικής Αγωγής