ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΙΚΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟΥ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΛΜΥΡΟΥ

Μαρ 201821

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου Γυμνασίου Αλμυρού ανταποκρίθηκαν άμεσα στο κάλεσμα του Εθελοντικού Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού» και συγκέντρωσαν διάφορα είδη τροφίμων για την κάλυψη αναγκών τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του συλλόγου, όσο και των παιδιών και οικογενειών που λαμβάνουν υποστηρικτικές υπηρεσίες λόγω των σοβαρών προβλημάτων διαβίωσης που αντιμετωπίζουν.

Τα τρόφιμα εστάλησαν στο Κέντρο Στήριξης Παιδιού και Οικογένειας Θεσσαλονίκης.

Η ευαισθησία και η κινητοποίηση των μαθητών και μαθητριών του 2ου Γυμνασίου Αλμυρού απέδειξαν την κοινωνική ευαισθησία της μαθητικής κοινότητας σε θέματα αλληλεγγύης και προσφοράς προς τον συνάνθρωπο.

Ανάλογη ανταπόκριση έδειξε η μαθητική κοινότητα του σχολείου μας , όταν συγκέντρωσαν σεβαστό χρηματικό ποσό ως έμπρακτη υποστήριξη σε μαθητή σχολείου της Μαγνησίας με σοβαρή ασθένεια.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και ο Διευθυντής του Σχολείου συγχαίρει τους μαθητές και τις μαθήτριες που με την πράξη τους αυτή δημιουργούν συνθήκες αισιοδοξίας στο σχολικό περιβάλλον.