Μια μέρα στο Ίδρυμα Νιάρχου και στο Πλανητάριο το 2ο Γυμνάσιο Αίγινας.

Με  τη μεγαλύτερη συμμετοχή μαθητών και μαθητριών πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 6 Δεκεμβρίου 2018 εκπαιδευτική επίσκεψη του 2ου Γυμνασίου Αίγινας στο πάρκο  του Ιδρύματος Νιάρχου και  στο Ευγενίδειο Ίδρυμα όπου οι μαθητές παρακολούθησαν  προβολή με θέμα: “Η ζωή στο σύμπαν”.
  Μπορεί κάποιος να  διαφωνεί ή να έχει κάποιες ενστάσεις με  την ύπαρξη και λειτουργία αυτών  των μεγάλων χώρων, ακόμα και με  την  αρχιτεκτονική τους, ωστόσο δεν μπορεί να μην παραδεχθεί ότι στον σημερινό Έλληνα αυτοί οι χώροι είναι μια όαση πολιτισμού.
  Αν κάτι είναι αξιοσημείωτο και αξίζει  κανείς να επισκεφθεί  τους χώρους  του Ιδρύματος Νιάρχου είναι  η  Εθνική Βιβλιοθήκη που στεγάζεται στο ένα από τα δύο μεγάλα κτίρια  του συγκροτήματος. Ένας στην κυριολεξία χώρος πολιτισμού, άνετος, καθαρός, φωτεινός με πολύ κόσμο ιδιαίτερα  νέους ανθρώπους, φοιτητές – σπουδαστές  να μελετούν είτε από βιβλία είτε από Lap top.
 Στο  Πλανητάριο